Connect with us

Takım Tezgahları

Taşlama tezgâhlarının bir asırlık çınarı: STUDER

Yayın Tarihi

on

Studer Bölge Satış Müdürü Atilla Aydın’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Atilla Bey firmaları ve sektör hakkında değerlendirmelerde bulunurken, taşlama işlemleri hakkında da pek çok ayrıntı bilgi sundu bizlere.

Studer Bölge Satış Müdürü Atilla Aydın

Firmanız ve faaliyet alanınız hakkında bilgi verir misiniz?

Studer firması 1912 yılında Bay Fritz Studer tarafından kurulmuş ve 106 yıllık geçmişi ve deneyimi ile tüm dünya pazarı için silindirik taşlama tezgâhları üretmektedir ve hem kalitede hem de satışta dünyada ve Türkiye’de bir numaradır. Hedefimiz toplam kalite hedefi ile kullanıcılarımıza yüksek hassasiyeti sunmaktır.

Studer Türkiye, olarak sektöre sunmuş olduğunuz ürünler ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Piyasaya arz etmiş olduğumuz çeşitli model ve özelliklerdeki tezgâhlarımız, mikron hassasiyeti içeren sektörlerde büyük bir beğeni ve takdirle çalışmaktadır. Studer 400 mm boy ve 200 mm captan, 1600mm boy ve 550 mm çap arasında işlem yapabilen taslama tezgâhları üretmektedir, portföyümüzde iç ve dış silindirik tezgâhları olduğu gibi, silindirik olmayan üçgen, altıgen, kare ve eksantrik parçaları taşlayabilen tezgâhlar üretmektedir. Ayrıca Kombi işleme merkezi olarak tabir ettiğimiz, hem sert tornalama yapıp hem de iç ve dış taşlama yapan tezgâhlarımız da mevcuttur. Studer’in bağlı olduğu United Grinding Group, taşlama konusunda çok geniş bir yelpazede ürünler sunmaktadır. Satıh ve profil taşlamada Jung&Blohm&Magerle ile, Kam ve Krank taşlama konusunda Schaudt ile, Puntasız taşlamada ise Mikrosa markası ile kullanıcılara hizmet sunmaktadır.

Türkiye temsilcimiz Form Makina satış ve servis ekibi ile her zaman kullanıcılarımızın yanında olup UGG bayrağını Türkiye’de başarıyla dalgalandırmaktadır.

Metal yüzeyleri taşlama işlemi çoğunlukla ne amaçla yapılır? Taşlama çeşitleri nelerdir?

Taşlama işlemi yüksek çap hassasiyeti, geometrik hassasiyet ve hassas yüzey pürüzlülüğü gerektiren durumlarda yapılmaktadır. Bir örnek vermemiz gerekirse, iç içe geçmiş bir şekilde çalışan hidrolik ve pnömatik parçaların imalatında yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Taşlama çeşitleri, silindirik taşlama, form taşlama, satıh ve profil taşlama, puntasız taşlama, takım bileme, dik taşlama olarak ayrıştırılabilir. Biz Studer olarak silindirik iç/dış ve profil taşlama konularında hizmet vermekteyiz.

Taşlama tezgâhının seçiminde en çok nelere dikkat edilmelidir?

Bence dikkat edilmesi gereken ilk konu tezgâhın satın alınmadan ve karar verilmeden mutlaka ve mutlaka çalışırken görülmesi ve satın alınılması düşünülen opsiyonların test edilmesidir. Alıcı karar aşamasında çok büyük yanlışlıklar yapıp sadece fiyata ve indirim oranına bakmaktadır. Aslında bakılması gereken, tezgâhın göstereceği performans, hassasiyet ve verimliliktir; maalesef bu konular atlanıyor. Diğer bir taraftan tezgâhı aldığınız firmanın, satmış olduğu tezgâhı çok iyi tanıması ve yeterli eğitimi verebilmesi çok önemlidir. Yeterli eğitim verilmediğinde tezgâhlar verimli olarak çalışmamaktadır. Biz sadece bu yüzden üç adet teknisyenimizle satış sonrasi destek veriyoruz.

Atilla Bey, tezgâh seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok husus paylaştı bizlerle.

Hangi taşlama prosesleri /malzeme türleri için ne tür taşlama taşları tercih edilmeli?

Taşlama taşı seçimi çok kritik bir konudur ve tezgâh performansını direkt olarak etkiler. Taş seçiminde tezgâh imalatçısının önerileri dikkate alınmalıdır. Genel olarak kum taşlar kullanılmakla beraber, karbür kesici imalatında elmas, yüksek talaş kaldırmada yüksek serilerde CBN taşlar tercih edilmektedir. Elmas ve CBN taşlar kullanılacak ise tezgâha bazı opsiyonların eklenmesi gerekmektedir (döner bileme elmas ve yüksek çevrim hızına sahip taş spindeli).

Kum taşlar, malzeme cinsine göre tutucu ve kum yapısı itibariyle farklılık gösterir. Genel olarak farklı kum sayısı ve tutucusuna sahip olan alüminyum oksit taşlar kullanılmaktadır.

Taşlama tezgâhlarını kullanırken en yüksek verimi almak için dikkat edilmesi gereken etkenler hangileridir? 

Taşlama tam bir zincirdir ve zincirin halkaları sağlam olmak zorundadır! Taşlama sadece taş ve tezgâh demek değildir, bu yüzden teknik altyapısı sağlam olan firmalarla çalışılmalı ve önerileri dikkate alınmalıdır. Düzgün bir taşlama işlemi yapabilmek için, iyi bir tezgâh, işlenecek malzemeye göre seçilmiş taşlama taşı, taşlama esnasında açığa çıkan ısıyı elimine edip parçayı iyi soğutan, çıkan talaşı iyi taşıyan bir soğutmasuyu emülsiyonu, taş ile uyumlu bir elmas, sağlam bir know-how ve operatör eğitimi gibi bileşenlerin bir arada olması zorunludur.

Studer’i sektördeki rakiplerinden ayıran başlıca özellikler nelerdir?

Bu soruya şöyle cevap vermek istiyorum: Studer’in kalite olarak rakibi yoktur! Studer’i diğer imalatçılardan ayıran ilk özelliği mantalitesi ve vizyonudur. Firma toplam kalite yönetimi ile imalat yapmakta ve imalat aşamasındaki kriterlere çok fazla önem vermektedir. Studer dünyada ilk ve tek olarak mineral granitan döküm gövdeli taşlama tezgâhı üretmektedir ki, bu mineral gövde yüksek hassasiyetlere ulaşmada başrolü oynamaktadır. Eğer kullanıcı hassasiyet, süreklilik ve estetik bir tezgâh istiyorsa adres Studer`dir. Biz her zaman 7/24 tezgâhımızın arkasındayız. Türkiye‘de yerleşik üç adet servis teknisyeni ve yaklaşık 10 kişilik satış grubu ile müşterilerimize destek oluyoruz. Sadece bu nedenlerden dolayı Studer bir tercih sebebidir.

Taşlama tezgâhı ve çözümlerinde en yeni teknolojik gelişmeler ve firmanızın sektöre sunduğu yenilikler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Studer, taşlamanın öncüsü ve duayenidir. Taşlama teknolojisi için çok fazla yenilik yapılmış olup, yenilikler yapılmaya devam edilmektedir. Son üç yıldır Zürich Teknik Üniversitesi ve GF firması ile ortak yürütülen çalışmalarda Wire Dress adı verilen ve şimdiye kadar yapılmamış olan erozyon (EDM) yöntemi ile elmas taşlara profil verme ve bileme sistemi geliştirilmiştir! Wire Dress, metal alaşımlı Elmas Taşlara çok hassas bir şekilde ve hızlı olarak profil verebilmektedir. Bu konuya bir sonraki sayıda daha geniş bir şekilde yer vereceğiz.

Türkiye’de sektörün durumunu değerlendirir misiniz? Sektörün gelişiminin önündeki engelleri ve bu engelleri aşmak için sizin önerilerinizi öğrenebilir miyiz? 

Türkiye’deki imalat sanayii hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Yıllar önce sadece döküm yapıp gönderen ülkemiz sanayii artık dökümü veya ham malzemeyi işleyip yarı mamul ya da montaja hazır mamul olarak ihraç etmektedir. Ülkemize giren yüksek teknoloji ürünü CNC tezgâhlarının sayısı artmakta olup, bunun yanı sıra Çin ve Tayvan menşeli CNC ya da NC tezgâhların sayısı inanılmaz boyuttadır. CNC ithalatında kontrol tedbirleri artırılmalıdır çünkü CE‘siz ve ikinci el tezgâhların yurda girişi aşırı şekilde artmakta olup, çok yakında yurdumuz tezgâh mezarlığı haline gelecektir.

Ankara’da düzenlemiş olduğunuz Open House’a sektörün ilgisi nasıldı? Hangi makinalarınız hakkında sunum yaptınız, bilgi alabilir miyiz?

Ankara Open House‘da favoritCNC tezgâhımızı sergiledik. Buradaki ziyaretçi profili çok değişken olmakla birlikte ağırlıklı olarak havacılık ve savunma sanayii ağırlıklıydı. Kendi yerimiz olduğu için iki gün boyunca taşlama teknolojisi hakkında seminerler verdik. Seminerler ertesinde katılımcılardan aldığımız geri dönüşümler bizi son derece mutlu etmiştir.

Firmanız ve sektörünüz açısından 2018 yılı değerlendirmelerinizi ve 2019 yılıyla ilgili beklenti ve hedeflerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

2018 yılının, genel seçim ve bir dolu negatif effekt yüzünden Studer açısından başarılı bir şekilde geçtigi söylenemez. Bölgemize verilmiş olan satış hedeflerine ulaşabilmiş değiliz ve önümüzdeki günler de son derece karanlık. Kapasite kullanım oranı düşüyor. Sanayicinin, elindeki tezgâhların kapasitesini dolduramazken yeni yatırım yapması olası gözükmüyor.  

2019 yılını değerlendirmeye çalışırsak, bölge ve komşularımızdaki savaş ve ekonomik ambargolar Türkiye nin ihraç rakamlarını aşağıya doğru çekmekte! Buna bağlı olarak kapasite kullanım oranı da düşmekte. Her iki negatif durum birleşince de imalatçının yatırım yapma oranı düşmektedir. Son beş yıla baktığımızda tüm Kuzey Afrika ülkeleri, Ortadoğu ve Rusya bölgesi hem siyasi hem de ekonomik olarak çöküştedir. Bu çöküş durumu Türkiye‘yi maalesef ve maalesef çok kötü etkilemekte. İhracatçılarımızın ihraç rakamları trajik olarak düşmektedir. Euro ve dolar paritesine hiç girmek dahi istemiyorum.

Ekim ayı başında yapılacak olan MAKTEK Fuarı, yatırımcının tepkisini ortaya koyacaktır. Açıkça söylemek gerekirse, katılımcı oranı ve ziyaretçi sayısı düşük olacaktır. Ben olaylara kendi bakış açımdan baktım ve böyle değerlendiriyorum. Umarım ben gelişmeleri yanlış gözlemlemiş olurum ve MAKTEK Fuarı çok iyi ge.er. İnanın yanılmış olmayı canı yürekten istiyorum.

Türkiye sanayisine emek veren tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Devamını Oku

Takım Tezgahları

Metal işleme makinalarında kaplin kullanım amacı ve seçimi

Yayın Tarihi

on

Anıl Tepe, Optibelt Türkiye Satış Mühendisi

Arntz Optibelt Grubu olarak bünyemize kattığımız Desch DPC firması, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Tecnamic markası ile global pazarda yer almaya devam ediyor. Kaplin konusunda 112 yıllık bilgi birikimi ile gerek teknik gerekse tedarik sürecinde kayış-kasnaklarda olduğumuz gibi müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.

Kaplinler temelde bir güç aktarım ekipmanı olup ihtiyaçlar doğrultusunda elastik ve rijit olarak ikiye ayrılmıştır. Elastik olanlar, genellikle metal bağlantılar arasında kullanılan farklı sertlik seviyelerine ait yardımcı elemanlardan kaynaklı olarak bu ismi almıştır. Rijit olanlarda ise iki şaft arasındaki tüm bağlantıların metal olması ile isimlendirilir. Kullanım amaçları ise;

Esnek kaplinlerinde:

 • Şaftların esnek bağlantısı
 • Hareket ve gücün aktarımı Tork
 • Dairesel titreşimin ve sesin absorbe edilmesi,
 • Elektrik yalıtımı
 • Miller arasındaki kaçıklıkların giderilmesi
 • Emniyet açısından tork sınırlaması
 • Düşük bakım maliyeti

Rijit kaplinlerde:

 • Hareket ve gücün aktarımı Tork
 • Miller arasındaki kaçıklıkların giderilmesi
 • Emniyet açısından tork sınırlaması

Çok adetli lineer olarak uzun şaftların kullanılması durumunda bu çok parçalı mili yataklamak için kullanılan yatak sayısı fazla olacak ve statik olarak belirsiz bir sistem ortaya çıkacaktır. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve kolay montaj sağlamak için rijit kaplinler kullanılır. Aynı zamanda rijit kaplinler döndürme momentini değil aynı zamanda sistemde oluşan eğilme momenti ve eksenel kuvveti de herhangi bir sönüm olmaksızın iletirler. Bu değerleri sağlayabilmesi için eksenel, radyal ve açısal kaçıklıklar; izin verilen ürün ve ölçü bazlı tolerans değerlerine göre montaj yapılmalıdır. Detaylar için kataloglardaki montaj içeriklerini incelemenizi öneririz. Şekil 1’de ise temsili olarak kaçıklık tipleri ifade edilmiştir.

Şekil 1.Sırasyla Eksenel, Radyal ve Açısal Mil Kaçıklıkları

Kaplin seçim kriterleri ise;

 • Tork değeri   
 • Ortam sıcaklığı
 • Mil çapları
 • Motor ve tahrik edilen makine türüne

göre hesaplamaları yapılıp; üretici firmaların kataloglarından seçimler gerçekleştirilebilir.

Makinadaki seçim yerinin tork değeri: TAN


İlgili formülden hesapladıktan sonra nominal torku hesaplayabilmek için tablolaradan S ve ST değerleri çarpan olarak işleme alınır.

Nominal tork değeri: TKN;

S = Operasyon faktörü

ST = Sıcaklık faktörü

TAN = Makine torku

Elde edilen nominal tork değerlerine göre kataloglardan seçim yaparken ya o değere eşit olmalı ya da katalog değeri elde edilen değerden büyük olmalıdır.

Metal işleme tezgahlarında kullanılan yıldız tipi kaplin (Tecnamic Habix) örneğinin hesaplaması aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

 • Makine: Takım tezgahı ana tahrik sistemi
 • Üç faz motor 225 M
 • Motor gücü: P = 45 kW
 • Motor devri: n = 1485 1/dk
 • Çevre sıcaklığı: +50 °C

Motor çıkışına kaplin takıldığını kabul ederek tork değeri;

TAN= 9550 x 45 (kw) /1485 (1/dk)

TAN= 289,39 Nm olarak hesaplanır

Tablo 1’deki yükleme karakteristiğindeki ifade edilen makine tipine göre S,M,G olarak ifadelerinden uygun olanı tespit edip Tablo 2’de bu bilgiyi kullanarak motor tipine göre emniyet katsayısı seçilir.

Örnek uygulamamız bir takım tezgahı olduğu için Tablo 1’den takım tezgahı ana tahrik sistemi “M” ile ifade edilmiştir. Elektrik motoru kullanıldığı için Tablo 2’den S değerini 1,25 olarak alınır.

Tablo 1-Yük Karakteristik Atama Tablosu (temsilidir)

Tablo 2-İşletim Faktörü ve Sıcaklık için Emniyet Değerleri

Kaplinin seçimi için nominal tork değeri ise;

TKN ≥ TAN x S x ST

TKN = 289,39 x 1,25 x 1,5

TKN =  542,60 Nm olarak hesaplanır.

Hesaplanan nominal tork değerine göre Tablo 3’de yer alan 92 Shore A ve 98 Shore A’dan iki tip belirleyebiliriz.

Sonuç olarak;

Habix 55 – 98 Shore A veya Habix 65 – 92 Shore A uygundur.

Burada dikkat edilmesi gereken son husus ise mil çaplarıdır. Eğer pilot delikli bir kullanım olacaksa maksimum işlenebilecek mil çapları üretici firma kataloglarından kontrol edilmelidir.

Eğer burçlu tip kullanılmak isteniyorsa mil çapına göre burçlar kontrol edilmelidir.


Tablo 3-Optibelt Tecnamic Habix tork değerleri

Devamını Oku

Takım Tezgahları

Metal işlemede hassas ve uzun ömürlü teknoloji

Yayın Tarihi

on

MAKTEK Avrasya 2018 sırasında Unitec Makina’ya konuk olduk ve Satış Müdürü Sedat Bal’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Metal işleme sektörüne ilişkin değerlendirmelerini ve Unitec Makina’daki yenilikleri bizimle paylaşan Sedat Bey’e teşekkür ediyor ve sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

2004 yılında servis mühendisi olarak başladım iş yaşamıma. Sonrasında teknik servis bölüm sorumlusu olarak devam ettim. 2010 yılında satış bölümüne geçtim ve ürün sorumlusu olarak devam ettim çalıştığım firmada. 2015’ten beri de Unitec Makina’da satış müdürlüğü görevini yürütüyorum. Elektrik mühendisliği mezunuyum.

Unitec Makina’yı tanıyabilir miyiz sizin ağzınızdan?

Unitec Makina 2008 yılında kurulmuştur. Öncelikle Tsugami markasının Türkiye satış ve servis temsilciliğiyle başlayan bir yolculuk Unitec’inki. Sonrasında müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda; dişli taşlama, dişli açma makinaları, yatay işleme merkezleri, robotlu tornalar gibi Avrupa’dan ve Japonya’dan pek çok kaliteli markayı Türkiye’ye getirmiştir Unitec Makina. Üst segment makinelerin temsilciliğini yapıyoruz; hassaslık, süreklilik ve uzun ömürlülük anlamında üst seviyede makinelerin satış ve servis hizmetini sunuyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Özellikle otomotiv, havacılık, medikal, hidrolik-pnomatik sektöründe pek çok firmaya hizmet veriyoruz. Bunun dışında enerjiden otomasyona, fason imalattan kalıpçılığa, tarım aletleri imalatına kadar hassasiyet ihtiyacının olduğu pek çok farklı sektöre hizmet sunuyoruz.

Yakın zamanda pazara sunduğunuz yeni bir ürün bulunuyor mu?

Kayar otomat, yatay işleme merkezleri ve robotlu torna gruplarında üst düzey makineler sunuyorduk zaten Türk sanayisine. Dişli taşlama işlemleri için Kapp Niles dişli taşlama makinemiz vardı. Şimdi dişli bölümü için Güney Kore’den SMG firmasıyla anlaştık. Şu an hem dişli açma hem de dişli taşlama alanında iddialı konumdayız ve bunu daha da ilerletmek için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca silindirik, iç ve jig taşlamada dünyaca ünlü Kellenberger Taşlama Grubu yine firmamız bünyesinde ayrı bir departman olarak yer almaktadır.

SMG markasını Türkiye’de kullanmaya başlayan bir firma var mı?

Türkiye’de ilk defa Ege bölgesine SMG marka makinemizin satışını gerçekleştirdik. Makine bayiliği almadan önce firmanın geçmişi, üretim metodolojisi, kullanılan ekipmanlar, hassasiyet, güç ve süreklilik konularına bakarak firmanın portföyümüze katılımını sağladık. Güç aktarım sektörüne, dişli üreticileri, redüktör üreticileri gibi pek çok alana hitap eden özel bir makine SMG.

Peki, SMG marka makinenin özellikleri neler?

Makinemizi konstrüksiyon olarak incelediğimizde dişli açmanın gerektirdiği gücü ve performansı sağlayan bir makine olduğunu görüyoruz. Makinenin FEM analizleri yapıldığında, en az vibrasyonla dişli açmaya olanak tanıdığı ve dolayısıyla da çok yüksek seviyede dişli kalitesi sunan bir makine olduğu görülüyor. Bunun dışında SMG’nin hem mekanik hem de elektronik Ar-Ge çalışmasını yapan isimler 30 yıllık bir tecrübeye sahipler. Dolayısıyla makineyi kullanıcılarının neye ihtiyaç duyabileceği öngörülerek tasarlanmış bir makine SMG. 4 farklı modeli mevcut SMG’nin: SH210, SH260, SH310 ve SH410. 210 çaptan başlıyor, 6 modüle kadar işleyebiliyor. SH410 ise 450 çapa kadar ve 8 modüle kadar işleyebiliyor. Skiving özelliği mevcut SMG’nin. Malzeme sertleştirildikten sonra da diş açmaya olanak tanıyor bu makine. Bu sayede çok daha hassas dişliler elde etmek mümkün oluyor. Artı – eksi 45 derece A eksen mevcut. Bu sayede istenen her açıda dişli açmak mümkün. Bunun haricinde uzun şaft üzerindeki dişlileri açmaya da imkân tanıyor makinemiz. 680 milimetre boya kadar parçaların dişlileri açılabilir. Esnek tasarlanmış bir makine SMG. Farklı türdeki dişlileri açabilecek kapasiteye sahip. Otomasyon sistemi de eklenebiliyor. Hem 2 hem de 4 istasyonlu otomasyon sistemleri mevcut. Pah kırma istasyonu da eklenebiliyor. Dişli açılırken parçanın pahı da kırılabiliyor ekstra bir süreye ihtiyaç duyulmadan.

Ürün seçimi ve makine kullanımı konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz okurlarımıza?

Unitec Makina’nın temel prensiplerinden bir tanesi uygun iş için uygun makineyi tavsiye etmektir. Biz, optimum faydayı sağlayacak makineyi tavsiye etmeye çalışıyoruz müşterilerimize. Sadece fiyat bazlı değil; verimliliği, sürekliliği ve uzun yıllar kullanılabilirliği göz önünde tutarak tercih yapmak fayda sağlayacaktır kullanıcıya. Unitec Makina bünyesinde, zaman çalışmaları, fikstür çalışmaları ve takımlandırma vs. yapabilecek kabiliyet mevcut. Müşterilerimizin bu tarz taleplerini de karşılayabiliyoruz. Müşterilerimiz bize teknik resimleri gönerdiklerinde, hangi makine, ne kadar sürede ve hangi takımlarla kullanılmalı, bunun projesini, 3 boyutlu simulasyonlarını da hazırlayıp sunuyoruz müşterimize.

Metal işleme sektörüne yönelik yeni bir projeniz var mı?

Altyapısını kurduğumuz bir eğitim merkezimiz var. Teorik eğitimin yanı sıra makine başında uygulamalı eğitimlerin de yapılacağı bir merkez olacak bu. Bu sayede müşterilerimizde mevcut olan kadroyu olabildiğince donanımlı bir hale getirmek istiyoruz. Son yıllarda bir ara eleman sıkıntısı da var sektörde. Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenleyeceğimiz eğitimlerle metal işlemeye ilgi duyanları da sektöre kazandırmaya hizmet edecek bir merkez olacak burası.

Türkiye’de metal işleme sektörünün potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye sanayisini bir masa olarak değerlendirirseniz, metal işleme sektörü bu masanın ayaklarından birisidir. Metal işleme sektörüne özel teşviklerde bulunulması gerektiğini düşünüyorum. Başka sektörlere yapılan teşviklerin metal işleme sektörüne de yapılması gerekiyor. Şu ana kadar firmalar özsermayeleriyle ya da kredilerle yatırımlarını gerçekleştirmişlerdir. Çünkü çok büyük bir sektör metal işleme. Gelişmiş ülkeleri ele alırsak örneğin, şu an birçok ülkeden daha iyi parçalar, ürünler üretebiliyoruz. Özel desteklerle Türkiye’de metal işleme sektörünün çok daha önemli bir yere geleceğini düşünüyorum.

Unitec Makina, 2018 yılı hedeflerine ne ölçüde ulaştı?

Unitec Makina, yükselen bir grafiğe sahip satış ve servis anlamında. Her geçen gün kadromuzu geliştiriyoruz. Yetişmiş, nitelikli bir personel kadromuz var. Üniversitelerden yeni mezun olan arkadaşları da kadromuza katıyoruz. Yurtdışı eğitimlere büyük önem veren bir firmayız. İsviçre, Almanya, Japonya ve Avusturya’ya arkadaşlarımızı gönderip eğitimler almalarını sağlıyoruz. Ne kadar iyi yetişmiş personellerle çalışırsanız olası sorunların çözümünde o kadar etkili sonuçlar elde edersiniz. Bu eğitimlerle personelimiz makinelerin işleyişini kaynağında görerek tüm ayrıntıyı öğreniyorlar.

Satış anlamında da yükselen bir grafiğe sahibiz. 2018 hedefimize neredeyse ulaşmış durumdayız. Yılın ilk 6 ayında çok iyi bir satış grafiği yakaladık özellikle. Son dönemde yaşanan ekonomik etkenlere rağmen metal işleme sektörü yatırımlara devam ediyor ve biz de kaliteli makineleri Türkiye’ye getirip müşterimizle buluşturuyoruz. Müşterilerimiz kaliteli, hassas makineleri aldıklarında, uzun vadede değerlendirdiklerinde maliyetlerin düştüğünü göreceklerdir. Çünkü yüksek verim ve efektif çalışma sunuyor bizim makinelerimiz. İnsanlarımız da artık bilinçleniyor, müşterilerimiz daha kaliteli, daha hassas makinelere yatırım yapıyorlar.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizlere teşekkür ederim.

Devamını Oku

Takım Tezgahları

CNC tezgâhlarının potansiyeli en üst seviyeye çıkıyor

Yayın Tarihi

on

Yeni bıçak teknolojisinin ve yeni uygulama yönteminin ortaya çıkışı ile üreticiler, çok amaçlı tezgâhlarda ve tornalama merkezlerinde Y ekseni dilimlemeden büyük kazanç sağlayacaktır. Önemli ölçüde geliştirilmiş uygulama güvenliğinin yanı sıra hem verimlilik hem de takım ömrü üzerindeki göze çarpan kazançlar, bu önemli endüstri atılımının diğer avantajlarındandır.

Dilimleme, tornalama işleminin finali olduğundan uygulama güvenliği ve stabilitesi hayati önem taşır. Bıçaklardan birinin kırılması ek değer taşıyan parçaların hurdaya çıkmasına neden olabilir. Daha yüksek uygulama güvenliği ile yüksek ilerleme hızları ve daha fazla verimlilik potansiyeli ortaya çıkar.

Dilimlemenin diğer bir olmazsa olmazı da malzeme israfını en aza indirgemek ve geniş iş çaplarında takımın erişimini optimize etmek için bıçakların ince olması gerekliliğidir. Bununla birlikte, dar takımlar yetersiz stabilite ve dolayısıyla titreşim ve gürültü sorunları yaşar, bu da hassaslık ve yüzey kalitesinden ödün verilmesine yol açar. Sandvik Coromant’ın yeni CoroCut® QD bıçaklarıyla Y ekseni dilimleme uygulaması, bıçak sertliğini %600’den fazla artırarak bu sorunları aşıyor. Sonuç mu? İşleme şirketleri, hem mükemmel yüzey kalitesine sahip düz kesimler elde eder hem de dilimleme işlemlerinde oyunun kurallarını değiştiren kazançlar sağlar.

Basit prensip

Bugün, Y ekseni neredeyse her çok amaçlı tezgâhta standart ve çok sayıda yeni tornalama merkezinde opsiyonel haline geldi. Tornalama merkezine Y ekseni eklemek, üç eksenli işleme merkezine benzer şekilde üç doğrusal eksen arasında 90°’lik bir açı sağlar.

Y ekseni dilimleme oldukça basit bir ilkeye dayanmaktadır. Konvansiyonel dilimleme takımları takım tezgâhının X ekseni ile hizalanırken Y ekseni takımı, Y ekseni ile hizalanmak üzere saatin tersi yönde 90° döndürülmüştür. Konvansiyonel dilimleme takımı konfigürasyonlarında, nispeten uzun ve ince kesici bıçak ve tutucu, dönen iş parçasına 90° açı ile beslenir. Kesme kuvveti iki vektöre bölünür, burada teğetsel vektör ilerleme vektöründen yaklaşık iki kat daha büyüktür. Bileşke kuvvet vektörü takım içine, diğer bir deyişle en zayıf ikinci bölümü boyunca (sadece bıçağın eni daha zayıf) çapraz olarak kabaca 30°’lik açıyla yönlendirilir. Bu konvansiyonel olarak bıçak kullanma mesafesinin azaltılması ve bıçak yüksekliğinin artırılması ile engellenir. Bu iki çözümün dezavantajı potansiyel olarak takımın kullanılabilirliğinden ödün vermektir.

Uç yuvası 90° döndürülüp Y ekseni kullanılarak yeni tasarlanmış CoroCut QD bıçakları ile iş parçası üzerinde kesim yapılırken bıçağın ön tarafı kullanılır, bu sayede kesme kuvvetlerinin bileşke vektörü bıçağın uzunlamasına ekseniyle neredeyse hizalanır. Sandvik Coromant AR-GE ekibi tarafından gerçekleştirilen FEM analizleri, kuvvetlerin daha uygun dağıtımının konvansiyonel bıçaklarda görülen kritik gerilimleri ortadan kaldırdığını ve 60 mm’lik (2,36 inç) maksimum kesme derinliğinde bükülme sertliğini altı kattan fazla artırdığını doğruladı. Buna karşılık, Y ekseni tasarımında plastik deformasyona ve istikrarsızlığa yatkınlık, konvansiyonel dilimleme bıçaklarında görülen deformasyon ile karşılaştırıldığında altı kat daha düşüktür.

Y ekseni dilimlemenin avantajları

Bıçak sertliğinde %600’ün üzerindeki artış, stabilite kaybı olmaksızın daha yüksek ilerleme hızı ve daha uzun kullanma mesafesi sağlar ve sonuç olarak takımın verimliliğini eşit ölçüde iyileştirir. Bu performans özelliği sayesinde parçalar, ham malzemeyi kurtarmak ve operasyonun stabilitesini iyileştirmek için alt iş miline yakın yerden dilimlenebilir. Dilimleme bıçağının ve takım tutucusunun rijitliği yerine artık kesici uç, dilimleme işlemlerinin performansını artırmadaki dar boğazı temsil ediyor. Baraların dilimlenmesinde genel öneri, kullanma mesafesinin en aza indirilmesi, uzun kullanma mesafelerinde hafif kesme geometrisi kullanılması veya ilerlemenin düşürülmesidir. Düşük ilerleme için ortak eşik değeri, bıçak yüksekliğinin 1,5 katını aşan bir kullanma mesafesi değeridir. Ancak, Y ekseni takımlamayla, optimum ilerleme hızından, kesme geometrilerinden veya takım ölçülerinden ödün vermeden daha uzun kullanma mesafesine erişilebilir.

Manyetik valflerden ve cıvatalardan rulman makaraları ve pompa gövdelerine kadar çeşitli parçaları içeren birçok başarılı müşteri örnek olayı tamamlanmıştır. Her durumda, Y ekseni dilimleme ilerlemesi var olan yöntemle en az iki katına çıkabilir, %100 ila 200 verimliliğe ulaşır ve bununla birlikte takım ömrü %70’e yükselir. Bir müşteri testi örneğinde, Y ekseni bıçaklarının daha önce mümkün olandan daha büyük çapları dilimleme potansiyeli vurgulanarak uygulama, şerit testereyi 180 mm çaplı inkonel çubuk ile başarıyla değiştirdi, böylece daha kısa işleme süreleri sayesinde %550 verimlilik artışı sağlandı.

Y ekseni dilimlemede tezgâh özellikleri

Kısacası müşteriler, Y ekseninin daha iyi kullanılması ile çok amaçlı veya CNC torna tezgâhlarının tam potansiyeline erişebilirler. Tornalama merkezleri genellikle çapı 65 mm’ye kadar (2,56 inç) olan çubuk malzemeden seri üretim için kullanılır ve bu tip işlemede Y ekseni dilimlemenin en büyük avantajı, iyileştirilmiş verimlilik ve yüzey kalitesidir.

Çok amaçlı tezgâhlarda Y ekseni dilimleme bıçakları, öncelikle daha büyük çaplar için geliştirilmiş erişilebilirlik ve yeteneği sunar. Bir ön test, kesici ucun maksimum ilerleme kapasitesinde 120 mm çapında konvansiyonel bir çubuğu keserken kullanma mesafesinde %50 artış olduğunu doğruladı. Uygulama güvenliği sorunu yaşamadan %300 verimlilik artışı sağlandı.

Çok amaçlı bir tezgâhta Coromant Capto® C6 veya HSK63T bıçak adaptörü gibi standart takım montajları, ana ve alt aynalar arasında yeterli erişimi sağlamak için oldukça uzundur. Sonuç olarak kesme kuvvetinin takım montajına ve tezgâh iş miline yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır. Benzer koşullar Y ekseni üzerinde tahrikli takımlar/frezeleme opsiyonu bulunan pek çok yeni tornalama merkezi için geçerlidir. Genellikle bir VDI adaptörüne veya tezgâha uyarlanmış bağlama ünitesi için bir cıvatalı bıçak adaptörüne dayanan Y ekseni takım montajları, ana ve alt ayna arasına yetişebilecek ve aynaya yakın dilimleme yapabilecek şekilde uzundur. Sonuç, kesme kuvvetinin takım montajına ve tarete yönlendiği bu durumda X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalan bir kurulumdur. Y ekseni dilimleme bu iki sorunun da ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Başlarken

Y ekseni dilimleme yatırımı, dilimleme işlemlerine ve ilgili çalışma şekillerine yaklaşımda en önemli değişimdir. Bu uygulama Y ekseni ile donatılmış tezgâhların özelliklerinin daha iyi kullanılmasını sağlar. Alternatif olarak, modifiye edilmiş uygulama kurulumunda ya da yeni bir tezgâh üzerindeki dilimleme işlemlerinin verimliliğini önemli ölçüde artıracak bir seçenektir.

Unutmayın, Y ekseni ve çubuk besleyici ile donatılmış hemen hemen her çok amaçlı tezgâh veya tornalama merkezi, Y ekseni dilimleme potansiyeline sahiptir ve özel bıçaklara daha az ihtiyaç duyulduğundan takım envanterini azaltma şansı bile sunar. Y ekseni dilimlemenin diğer yararları da standart üretim ayarlarında yalnızca asgari değişiklik gerekliliği, aynı programın tüm parçalar için kullanılması ve dilimleme sırasında iş parçası her iki uçtan kelepçelendiğinde başka işlem mümkün olmadığından gerçek zaman tasarrufu elde etme potansiyelidir.

Y ekseni dilimleme, ilk programlama ve uygun takım maliyetleri ile çok düşük başlangıç yatırımı sayesinde önemli bir yatırım getirisi elde etme fırsatı sunar. Yatırım Getirisi, yüksek kesme değerleriyle birlikte önemli verimlilik iyileştirmeleriyle de desteklenecektir.

 

Devamını Oku
Advertisement

Trendler