Connect with us

Takım Tezgahları

STUDER’den yeni bir taşlama tezgâhı: favorit

Yayın Tarihi

on

STUDER, ürün portföyüne yeni bir taşlama tezgâhı kattı. 1600mm’lik puntalar arası mesafesi ile yeni favorit uzun iş parçalarını işleyebilmeye olanak tanıyor.

Firmadan yapılan açıklamada “Eğer büyük bir STUDER makinesinin bütçenizi aşacağına inanıyorsanız, favorit tezgâhına bir göz atmanızı öneririz. Fiyat ve performansta en üstte yer alan bu taşlama tezgâhı, evrensel olarak kullanılabilirsiniz” sözlerine yer verilerek yeni tezgâhla ilgili iddia ortaya koyuldu.

“favorit: büyük talepler ve küçük bütçeler için”

Studer, favorit’i tanıttığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu CNC üniversal silindirik taşlama tezgâhı, hem tek parça hem de seri üretimi taşlamak için tasarlanmıştır ve otomasyon ile donatılabilir. Ölçüm kontrolü, balans sistemi, kontak algılama ve boy konumlandırma gibi çeşitli seçeneklerle, tezgâh tüm taşlama operasyonları için uyarlanabilir.

favorit çok makul fiyatlı bir tezgâhdır. Tüm STUDER silindirik taşlama tezgâhlarında olduğu gibi,  Granitan®‘dan üretilen kanıtlanmış tezgâh gövdesi maksimum hassasiyet, performans ve güvenlik sağlar. Tam muhafaza, taşlama işleminin optimal bir görünümünü sağlar. Her 3°’de otomatik olarak konumlandırılabilen taş kafası kayış kasnaktır.
Pratik odaklı STUDER taşlama yazılımı sayesinde kanıtlanmış STUDER-piktogramlama ile daha az deneyimli kullanıcılar daha hızlı ve verimli bir şekilde taşlama ve bileme döngüleri programlayabilirler. İsteğe bağlı olarak temin edilebilen StuderGRIND yazılımıyla karmaşık iş parçası şekilleri için taşlama taşı profili gibi özel uygulamalar verimli bir şekilde programlanabilir. STUDER ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi, montajı ve test edilmesi süreç odaklıdır ve VDA 6.4 ve ISO 9001’in sıkı yönergelerine uygundur.”

Devamını Oku

Takım Tezgahları

HAIMER kalitesiyle takım ölçme ve ayarlama sistemi

Yayın Tarihi

on

Microset GmbH firmasının devralınması ile HAIMER Grubu, takım tezgâhlarına en uygun ve tamamlayıcı takım yönetim seçenekleri sunabilen, en iyi sistem sağlayıcısı haline gelmiştir. Microset takım ölçme ve ayarlama makineleri, HAIMER´in yüksek kalite standartlarını en iyi şekilde temsil etmekte ve neredeyse tüm makine operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

HAIMER Microset GmbH Bielefeld´de faaliyet göstermektedir. Fabrika, HAIMER Kuzey Almanya Satış ve Pazarlama bölümü olarak hizmet vermektedir.

Başarılı bir işleme süreci, hassasiyetin iş milinden kesici uca kadar ulaşmasını sağlayan güçlü makineler ve yüksek hassasiyetli takım tutucu teknolojisi gerektirmektedir. Takım tutucu teknolojisinde Avrupa pazar lideri olan HAIMER, son birkaç yıl içerisinde takım tezgâhlarına en uygun ve tamamlayıcı takım yönetim seçenekleri sunabilen, en iyi sistem sağlayıcısı haline gelmiştir. HAIMER Grup Yöneticisi ve Başkanı Andreas Haimer bu gelişimi şöyle açıklamıştır: “Microset Gmbh´ın kısa süre önce DMG MORI şirketinden devralınmasının ardından, genişleyen ürün çeşitliliğimizle tüm prosese tek bir kaynaktan tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde cevap verebiliyoruz.”  

Andreas Haimer için, Microset takım ölçme ve ayarlama cihazlarının da yüksek HAIMER kalitesine sahip olması ayrıca önem taşımaktaydı. Andreas Haimer söz konusu HAIMER kalitesi konusunda kesinlikle şüphe olmadığına vurgu yaparak bu durumu şöyle açıklamıştır: Tüm Microset makineleri -temel modellerden, tam otomatik ölçüm makinelerine kadar- sahip oldukları birinci sınıf donanım, ideal ergonomik yapı ve kolay kullanım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu özellikler, sık tekrarlanan kalibrasyon ihtiyacını azaltan ve üretim alanında sonradan ortaya çıkabilecek problemleri çözmeye yardımcı olan dökme demirden oluşan sağlam bir ana gövde ile desteklenmektedir.

Lineer tahrikli birinci sınıf makineler

Kapsamlı ürün portföyünden öne çıkan ürünlerden biri VIO linear serisidir. Delme, frezeleme ve tornalama takımlarının yüksek hassasiyetli ölçme ve ayarlanması için lineer sürücüye sahip olan pazardaki tek cihaz VIO linear cihazlarıdır.  X ve Z eksenlerinde doğrudan tahrik sistemi kullanıcıya en büyük takımlarda dahi en hassas, güvenilir ve oldukça dinamik bir pozisyonlama olanağı sağlamaktadır. ±2μm’lik rekor ölçüm tekrarlama hassasiyeti değeri, cihazın sahip olduğu yüksek kaliteyi belirtmektedir. Lineer motor ile artırılmış yüksek hız, ölçüm prosesinde %25´e kadar verimlilik sağlamaktadır. Üstelik hepsi iyi bir fiyat-performans dengesiyle sunulmaktadır.

HAIMER Microset VIO serisinin tüm makineleri, tüm ihtiyaçları karşılayabilecek modüler bir dizayna sahiptir. 160 kg´a kadar ve çap ile ölçme uzunluğu 1.000 mm´ye kadar olan takımlar, bu serideki makinelerde ölçülebilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak cihazlar, entegre edilmiş HAIMER shrinkleme teknolojisi ile, tam otomatik CNC takım ölçme makinelerine yükseltilebilir. Eşsiz dizayn, operatörün ideal kullanımı için ergonomik bir fonksiyonellik garanti etmektedir. Hem işmiline hem de kontrol paneline erişim oldukça kolaydır.

Yenilikçi “tek el ile kullanım” özelliği, eksenlerin manuel ve otomatik olarak hareket ederek, ölçümü mümkün kılmakta ve μm-hassasiyetli pozisyonlamayı garanti etmektedir.  Ardından, görüntüyü analiz eden Microvision VIO yazılımı ile hızlı ve doğru ölçme gerçekleştirilerek üretim prosesi süresince maksimum kalite elde edilebilmesine yardımcı olunmaktadır. Takım ölçümü, yüksek çözünürlüklü geniş ekran monitörü sayesinde daha da kolaylaşmaktadır.

En temel makinelerle bile en yüksek hassasiyet

HAIMER Microset UNO serisi ile temel hedefiniz, hassas takım ölçme ve ayarlama olduğu gibi bunun sürekliliğini de sağlamak olacaktır. Birçok farklı seçeneği sayesinde, UNO serisi fiyat-performans dengesini en iyi şekilde ortaya koyar. Dokunmatik ekran, RFID-Çip-Sistemi ve tüm geleneksel CNC kontrol üniteleri için mevcut olan “post-processor” seçeneklerine ilave olarak, autofocus veya automatic drive gibi yükseltilmiş cihaz olanakları mümkündür. UNO autofocus ve manuel kullanımlı versiyonu arasındaki fark; autofocus cihazının c-ekseninde bir CNC kontrol sistemi ile kesici uca otomatik olarak odaklanabilmesidir. Çoklu kesici uca sahip takımlar için, bu opsiyon zaman kazandırıcı bir seçenektir. Buna ek olarak, automatic drive cihazı ile, z-ekseninde farklı düzlemlerdeki ve x-eksenindeki ölçüm noktalarına otomatik olarak pozisyonlanabilmektedir. Kullanıcı herhangi bir özel bilgiye veya eğitime sahip olmak zorunda değildir, çünkü bir tuş ile cihaz çoklu kesici uçlara ve farklı kademelere sahip karmaşık takımların değerlerini ayrı ayrı ölçebilmektedir. Gerektiğinde, her iki versiyon da standart model gibi manuel olarak çalıştırılabilir.

UNO serisi iki farklı ölçüde mevcuttur. Bu serideki cihazlar, maksimum takım uzunluğu 400mm olan UNO 20/40 ve maksimum takım uzunluğu 700mm olan UNO 20/70 modellerinden oluşmaktadır.  Her iki versiyon da 19″ düz ekranla donatılabilmektedir. 22″ veya 23″ dokunmatik ekran ve konforlu sistem kabini ayrıca opsiyon olarak mevcuttur. Noktasal kumpas ölçüm yöntemi kullanılarak, standart modellerde dahi çapı 100mm´ye kadar olan değerler ölçülebilir. İşmili adaptörleri sayesinde temel SK50 konik arayüzüne ilave olarak HSK, Capto, VDI, KM veya BMT gibi en popüler arayüzleri kullanabilmek de mümkündür.    

Termal olarak kararlı dökme demir konstrüksiyon

FEM optimizeli ve termostabil dökme demir yapı, Microset takım ölçme ve ayarlama cihazlarının temel yapısını oluşturmaktadır. 3-noktalı-ayak sistemi ile oldukça rijit ve kararlı yapıya sahip olan ana gövde, cihazın stabil ve güvenli bir şekilde pozisyonlama yapmasını sağlar ve üretimde mümkün olan en yüksek verimlilik için tümüyle kolay bir kurulum garanti eder. Kameranın, kesme kenarı görsel kontrolü modu ve opsiyonel manuel hassas ayarlama gibi ek özellikler ile makinelerin fonksiyonelliği daha fazla artırılabilir.

Dokunma ile hareket (x- ve z-eksenlerinde fren çözme için akıllı sensör fonksiyonu) özelliği ile UNO serisi, kullanımı daha da kolay hale getirerek takım ölçme ve ayarlamaya giriş olarak yeni standartlar ortaya koymaktadır. Microvision UNO, operatörlere, hassas ölçüm sonuçları üreten, neredeyse sezgisel kullanım kolaylığı sunmaktadır. Hassas odak penceresi, doğruluğu artırır ve en karmaşık takım tipleri için bile doğru ölçüm değerleri sağlar. UNO serisi, termal etiket yazıcı, vakumlu sıkma sistemi, torna takımları rotasyon merkezini ayarlamak için ikinci kamera ve mekanik sıkma sistemli yüksek hassasiyetli (2 μm hassasiyet) ISS işmili  gibi seçenekler ile donatılabilmektedir.

Andreas Haimer Microset´in avantajlarını şu şekilde özetlemiştir: “Microset, takım ölçme ve ayarlama teknolojisi alanında, yatırım yapmak isteyen her bir müşteriye, yüksek performanslı, alternatif çözümler sunmaktadır. Takım ölçmek için çalışma alanınızda, halihazırda başka teknolojiler mevcut olsa bile, kendisine yaptığınız yatırımı kısa sürede geriye ödeyebilmektedir. Böylece, uzun bekleme sürelerinden kurtulduğunuz gibi makine duruşlarından da kaçınmış olacaksınız. Cihazların kolay ve sezgisel kullanımı, üç vardiyalı üretimde bile her bir farklı çalışan tarafından rahatça çalıştırılabilmesini garanti etmektedir. Kısaca, Microset makinelerini kullanabilmek için haftalarca eğitim almanıza gerek yoktur. Ayrıca, tekrarlanabilir sonuçlar alabilmek için makinayı klimalı bir odaya almanıza da gerek kalmamaktadır.”

Devamını Oku

Takım Tezgahları

CNC tezgâhlarının potansiyeli en üst seviyeye çıkıyor

Yayın Tarihi

on

Yeni bıçak teknolojisinin ve yeni uygulama yönteminin ortaya çıkışı ile üreticiler, çok amaçlı tezgâhlarda ve tornalama merkezlerinde Y ekseni dilimlemeden büyük kazanç sağlayacaktır. Önemli ölçüde geliştirilmiş uygulama güvenliğinin yanı sıra hem verimlilik hem de takım ömrü üzerindeki göze çarpan kazançlar, bu önemli endüstri atılımının diğer avantajlarındandır.

Dilimleme, tornalama işleminin finali olduğundan uygulama güvenliği ve stabilitesi hayati önem taşır. Bıçaklardan birinin kırılması ek değer taşıyan parçaların hurdaya çıkmasına neden olabilir. Daha yüksek uygulama güvenliği ile yüksek ilerleme hızları ve daha fazla verimlilik potansiyeli ortaya çıkar.

Dilimlemenin diğer bir olmazsa olmazı da malzeme israfını en aza indirgemek ve geniş iş çaplarında takımın erişimini optimize etmek için bıçakların ince olması gerekliliğidir. Bununla birlikte, dar takımlar yetersiz stabilite ve dolayısıyla titreşim ve gürültü sorunları yaşar, bu da hassaslık ve yüzey kalitesinden ödün verilmesine yol açar. Sandvik Coromant’ın yeni CoroCut® QD bıçaklarıyla Y ekseni dilimleme uygulaması, bıçak sertliğini %600’den fazla artırarak bu sorunları aşıyor. Sonuç mu? İşleme şirketleri, hem mükemmel yüzey kalitesine sahip düz kesimler elde eder hem de dilimleme işlemlerinde oyunun kurallarını değiştiren kazançlar sağlar.

Basit prensip

Bugün, Y ekseni neredeyse her çok amaçlı tezgâhta standart ve çok sayıda yeni tornalama merkezinde opsiyonel haline geldi. Tornalama merkezine Y ekseni eklemek, üç eksenli işleme merkezine benzer şekilde üç doğrusal eksen arasında 90°’lik bir açı sağlar.

Y ekseni dilimleme oldukça basit bir ilkeye dayanmaktadır. Konvansiyonel dilimleme takımları takım tezgâhının X ekseni ile hizalanırken Y ekseni takımı, Y ekseni ile hizalanmak üzere saatin tersi yönde 90° döndürülmüştür. Konvansiyonel dilimleme takımı konfigürasyonlarında, nispeten uzun ve ince kesici bıçak ve tutucu, dönen iş parçasına 90° açı ile beslenir. Kesme kuvveti iki vektöre bölünür, burada teğetsel vektör ilerleme vektöründen yaklaşık iki kat daha büyüktür. Bileşke kuvvet vektörü takım içine, diğer bir deyişle en zayıf ikinci bölümü boyunca (sadece bıçağın eni daha zayıf) çapraz olarak kabaca 30°’lik açıyla yönlendirilir. Bu konvansiyonel olarak bıçak kullanma mesafesinin azaltılması ve bıçak yüksekliğinin artırılması ile engellenir. Bu iki çözümün dezavantajı potansiyel olarak takımın kullanılabilirliğinden ödün vermektir.

Uç yuvası 90° döndürülüp Y ekseni kullanılarak yeni tasarlanmış CoroCut QD bıçakları ile iş parçası üzerinde kesim yapılırken bıçağın ön tarafı kullanılır, bu sayede kesme kuvvetlerinin bileşke vektörü bıçağın uzunlamasına ekseniyle neredeyse hizalanır. Sandvik Coromant AR-GE ekibi tarafından gerçekleştirilen FEM analizleri, kuvvetlerin daha uygun dağıtımının konvansiyonel bıçaklarda görülen kritik gerilimleri ortadan kaldırdığını ve 60 mm’lik (2,36 inç) maksimum kesme derinliğinde bükülme sertliğini altı kattan fazla artırdığını doğruladı. Buna karşılık, Y ekseni tasarımında plastik deformasyona ve istikrarsızlığa yatkınlık, konvansiyonel dilimleme bıçaklarında görülen deformasyon ile karşılaştırıldığında altı kat daha düşüktür.

Y ekseni dilimlemenin avantajları

Bıçak sertliğinde %600’ün üzerindeki artış, stabilite kaybı olmaksızın daha yüksek ilerleme hızı ve daha uzun kullanma mesafesi sağlar ve sonuç olarak takımın verimliliğini eşit ölçüde iyileştirir. Bu performans özelliği sayesinde parçalar, ham malzemeyi kurtarmak ve operasyonun stabilitesini iyileştirmek için alt iş miline yakın yerden dilimlenebilir. Dilimleme bıçağının ve takım tutucusunun rijitliği yerine artık kesici uç, dilimleme işlemlerinin performansını artırmadaki dar boğazı temsil ediyor. Baraların dilimlenmesinde genel öneri, kullanma mesafesinin en aza indirilmesi, uzun kullanma mesafelerinde hafif kesme geometrisi kullanılması veya ilerlemenin düşürülmesidir. Düşük ilerleme için ortak eşik değeri, bıçak yüksekliğinin 1,5 katını aşan bir kullanma mesafesi değeridir. Ancak, Y ekseni takımlamayla, optimum ilerleme hızından, kesme geometrilerinden veya takım ölçülerinden ödün vermeden daha uzun kullanma mesafesine erişilebilir.

Manyetik valflerden ve cıvatalardan rulman makaraları ve pompa gövdelerine kadar çeşitli parçaları içeren birçok başarılı müşteri örnek olayı tamamlanmıştır. Her durumda, Y ekseni dilimleme ilerlemesi var olan yöntemle en az iki katına çıkabilir, %100 ila 200 verimliliğe ulaşır ve bununla birlikte takım ömrü %70’e yükselir. Bir müşteri testi örneğinde, Y ekseni bıçaklarının daha önce mümkün olandan daha büyük çapları dilimleme potansiyeli vurgulanarak uygulama, şerit testereyi 180 mm çaplı inkonel çubuk ile başarıyla değiştirdi, böylece daha kısa işleme süreleri sayesinde %550 verimlilik artışı sağlandı.

Y ekseni dilimlemede tezgâh özellikleri

Kısacası müşteriler, Y ekseninin daha iyi kullanılması ile çok amaçlı veya CNC torna tezgâhlarının tam potansiyeline erişebilirler. Tornalama merkezleri genellikle çapı 65 mm’ye kadar (2,56 inç) olan çubuk malzemeden seri üretim için kullanılır ve bu tip işlemede Y ekseni dilimlemenin en büyük avantajı, iyileştirilmiş verimlilik ve yüzey kalitesidir.

Çok amaçlı tezgâhlarda Y ekseni dilimleme bıçakları, öncelikle daha büyük çaplar için geliştirilmiş erişilebilirlik ve yeteneği sunar. Bir ön test, kesici ucun maksimum ilerleme kapasitesinde 120 mm çapında konvansiyonel bir çubuğu keserken kullanma mesafesinde %50 artış olduğunu doğruladı. Uygulama güvenliği sorunu yaşamadan %300 verimlilik artışı sağlandı.

Çok amaçlı bir tezgâhta Coromant Capto® C6 veya HSK63T bıçak adaptörü gibi standart takım montajları, ana ve alt aynalar arasında yeterli erişimi sağlamak için oldukça uzundur. Sonuç olarak kesme kuvvetinin takım montajına ve tezgâh iş miline yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır. Benzer koşullar Y ekseni üzerinde tahrikli takımlar/frezeleme opsiyonu bulunan pek çok yeni tornalama merkezi için geçerlidir. Genellikle bir VDI adaptörüne veya tezgâha uyarlanmış bağlama ünitesi için bir cıvatalı bıçak adaptörüne dayanan Y ekseni takım montajları, ana ve alt ayna arasına yetişebilecek ve aynaya yakın dilimleme yapabilecek şekilde uzundur. Sonuç, kesme kuvvetinin takım montajına ve tarete yönlendiği bu durumda X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalan bir kurulumdur. Y ekseni dilimleme bu iki sorunun da ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Başlarken

Y ekseni dilimleme yatırımı, dilimleme işlemlerine ve ilgili çalışma şekillerine yaklaşımda en önemli değişimdir. Bu uygulama Y ekseni ile donatılmış tezgâhların özelliklerinin daha iyi kullanılmasını sağlar. Alternatif olarak, modifiye edilmiş uygulama kurulumunda ya da yeni bir tezgâh üzerindeki dilimleme işlemlerinin verimliliğini önemli ölçüde artıracak bir seçenektir.

Unutmayın, Y ekseni ve çubuk besleyici ile donatılmış hemen hemen her çok amaçlı tezgâh veya tornalama merkezi, Y ekseni dilimleme potansiyeline sahiptir ve özel bıçaklara daha az ihtiyaç duyulduğundan takım envanterini azaltma şansı bile sunar. Y ekseni dilimlemenin diğer yararları da standart üretim ayarlarında yalnızca asgari değişiklik gerekliliği, aynı programın tüm parçalar için kullanılması ve dilimleme sırasında iş parçası her iki uçtan kelepçelendiğinde başka işlem mümkün olmadığından gerçek zaman tasarrufu elde etme potansiyelidir.

Y ekseni dilimleme, ilk programlama ve uygun takım maliyetleri ile çok düşük başlangıç yatırımı sayesinde önemli bir yatırım getirisi elde etme fırsatı sunar. Yatırım Getirisi, yüksek kesme değerleriyle birlikte önemli verimlilik iyileştirmeleriyle de desteklenecektir.

 

Devamını Oku
Advertisement

Trendler