Connect with us

Dişliler

Rüzgar Türbin Dişli Kutusu

Yayın Tarihi

on

Dişli kutusu bir rüzgar türbininin aktarma sisteminin önemli bir bileşenidir. Normal bir rüzgar türbin pervanesinin hızı 30 – 50 tur/dak. iken bir generatörün optimum hızı 1000 – 1500 tur/dak. civarındadır. Bu yüzden dönme hızının generatörün hız gereksinimlerine göre ayarlanabilmesi için iletim hattında güç aktarma sisteminin bulunması gerekir. İdeal bir dişli sistemi, rüzgar türbininin işletme ömrü boyunca, sert iklim ve yükleme koşulları altında bile pürüzsüzce ve sessiz bir şekilde çalışmalıdır. Beşikteki bazı kısıtlamalar yüzünden, boyutlar da önemli bir faktördür.

 

Şekil 1: Orta ölçekli bir rüzgar türbininin dişli kutusu

Küçük türbinlerde hedeflenen hız oranına iki ya da üç kademeli dişli takımları vasıtasıyla ulaşılır. Örneğin, 150 kW’lık bir türbinin dişli sistemi Şekil 1′de gösterilmiştir. Pervanenin dönüş hızı 40 tur/dak. iken generatörün hızı 1000 tur/dak. olarak tasarlanmıştır. Böylece 25 olması gereken dişli oranı şekildeki gibi iki kademeli bir sistemle gerçekleştirilir. Pervaneye bağlı düşük hız mili daha büyük bir dişliye bağlıdır. Bu dişli de orta kısımdaki daha küçük bir dişliyi besler. Büyük ve küçük dişli arasındaki diş oranı 1: 5’tir. Böylece orta mil yavaş milinkinin 5 katı hızla döner. Orta mile bağlı büyük bir dişliyi generatör miline bağlı daha küçük bir dişliye bağlayan ikinci bir sistem sayesinde hız daha da artırılır. Bu iki ardışık sistem sayesinde 1:25’lik dişli oranına ulaşılır.

Daha yüksek dişli oranlarına gereksinim duyulursa, başka bir ara mile bağlı ilave bir dişli takımı sisteme eklenir. Bununla beraber dişli takımları arasındaki oran 1:6 ile sınırlıdır. Bu yüzden, büyük türbinlerde planet dişlilerle normal dişlilerin kombinasyonundan oluşan bütünleşik dişli takımları kullanılır. Normal bir dişli kutusunda istenilen hız seviyesinin yakalanabilmesi için birinci kademe planet dişliler iki kademeli ikincil düz dişli takımıyla birleştirilir. Planet dişlilerin sisteme dahil edilmesiyle dişli kutusunun ebatları büyük oranda azaltılır. Bunun yanında planet dişliler ağır yükleri daha güvenli bir şekilde aktarabilir.

Kompakt tasarımları nedeniyle planet dişlilerde güç iletimi sırasında ortaya çıkan ısıyı dağıtmak zordur. 600 kW gücünde normal bir rüzgar türbini tam kapasiteyle çalışırken 18 kW eşdeğer ısı üretir. Diğer bir problem de bu dişlilerin üretimlerindeki zorluktur. Bitişik dişliler arasındaki yük aktarımlarının daha yumuşak olmasından dolayı konik dişliler daha sessiz çalışır. Fakat konik dişliler planet dişli sistemlerinde kullanılamazlar.

Dişli kutusunun farklı noktalarındaki rulmanlar aktarılacak yüklerin niteliğine göre seçilir. Örneğin planet taşıyıcısı düşük hızlarda orta derecedeki yükleri idare eder. Bu yüzden silindirik makaralı rulmanlar önerilir. Çıkış mili küçük dairesel yüklerde yüksek hızları aktaracağı için silindirik rulmanlar kullanılabilir. Buradaki diğer seçenek de kendi kendine hizalanan rulmanlar ya da dört nokta kontaklı bilye rulmanlar kullanmaktır.

Dişliler her bir dişli üzerindeki yüklerin dağılımı ve süreleri göz önüne alınarak tasarlanırlar. Yük süresi ve dağılımı (Load Duration and Distribution LDD) modeli belirli rüzgar koşulları altında analiz edilir. Tasarıma son şekli vermek için dişlilerin işletme ömrü boyunca sonuçlara ileriye dönük dış değer verilir. Rüzgar türbininin dişli kutularının ve diğer güç aktarım sistemlerinin dinamik tepkilerinin modellenmesinde ileri sayısal simülasyon teknikleri de kullanılmaktadır .

Akademi  Mühendislik

www.akademimuhendislik.net

Devamını Oku

Dişliler

Makine sektörünün nabzı KONMAK’ta atacak

Yayın Tarihi

on

Konya’da 2004 yılından bu yana her yıl TÜYAP Konya Fuarcılık AŞ tarafından düzenlenen Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı (KONMAK), her sene olduğu gibi 2018’in ilk yarısında da sektörün büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak. KONMAK’ın yanı sıra eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Konya 13. İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik Fuarı (İSKON), Konya 4. Sac, Boru, Profil İşleme Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı ve Konya 13. Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi, Otomasyon Fuarı da (KONELEX) Konya Endüstri Zirvesi çatısında ilgili sektörleri bir araya getirecek.

Özellikle metal işleme ve makine üretiminde Türkiye pazarının %45’ine sahip olan Konya, yerli ve yabancı yatırımcıların cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Makine sektöründe yapılan ihracatın Türkiye genelinde %22’sine sahip olan şehir, her sene yükselen ihracat grafiğiyle de göz dolduruyor. Bu bağlamda da inovatif makinelerin tanıtılmasına katkı sağlayan fuarlar, markaların pazardaki yerini sağlamlaştırarak, aynı zamanda son teknolojilerin yerinde gözlemlenmesine olanak sağlıyor.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Konya Endüstri Zirvesi hakkında şu sözleri kaydetti: “Sürekli gelişen sanayisi ile Anadolu’nun üretim üssü ve ülkemizin KOBİ başkenti konumunda bulunan Konya’da tarımdan otomotive, makine sanayiinden ayakkabıya kadar 80 farklı konuda üretim yapılmaktadır. İlimizde Anadolu’nun üretim değerlerinin yükseltilmesine öncülük etmesi hedefi ile yıllardır düzenli olarak hazırladığımız fuarlar tüm bölge sanayicisi için büyük önem taşımaktadır.

Anadolu’daki en önemli ve en kapsamlı endüstri buluşması olan KONMAK 2018 Fuarı’nın metal işleme sektörünün aranılan, takip edilen marka buluşması haline gelmesinde, başta Konya olmak üzere bu bölgenin sanayideki ağırlığı da etkili olmuştur. Öyle ki, değirmen makineleri üretiminde ülkemizde sektörün lideri, metal işleme makinelerinde Türkiye pazarının %70’ine, tarım makinelerinde %65’ine, araç üstü ekipmanda %75’ine sahip olan ilimizde gerçekleştirilen söz konusu fuarlarımızın, Konya’nın metal işleme sektöründeki gücü ile her daim önemini koruyacağı ve istikrarlı büyümesine önümüzdeki yıllarda da devam edeceği inancındayız. Konya Endüstri Zirvesi çatısında toplanan 4 fuarın da sektör profesyonellerini memnun edecek gelişmelere imza atacağını düşünüyoruz.

Yurt içi ve yurt dışında tanıtım-pazarlama çalışmalarının devam ettiği fuarların hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısı itibariyle geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir büyüme kaydederek, metal işleme sektörünün her yıl olduğu gibi 2018 yılında da Anadolu’daki yeni iş birliklerinin adresi olacağı inancındayız.

Yurt içi-yurt dışı heyet organizasyonlarımıza ilave olarak bir çalışma başlattık. Pazarlama grubumuz aracılığıyla sektörlerinde önemli potansiyele sahip, üretim yapan tesislerimizin yöneticilerine (savunma sanayii, beyaz eşya üreticileri, otomotiv sanayii vb.) özel davet mektupları göndererek fuarımıza davet ediyoruz. Bu sayede Konya Endüstri Zirvesi’nin yatırımcılara yeni kapılar açacağını öngörüyoruz.

14 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen KONMAK Fuarı da TÜYAP kalitesiyle bir araya gelen makine sektöründeki profesyonel ziyaretçilerin ve yabancı ülkelerden gelen alım heyetlerinin odak noktası oluyor. 2017 yılında 459 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarı, 41 ülkeden 48.615 kişi ziyaret etti. Fuar esnasında yapılan anketlere göre fuarı ziyaret edenlerin %92’si KONMAK’tan memnun olduğunu belirtti. Yine katılımcı firmaların %81’i fuar esnasında yeni sipariş aldı.  Bu yıl on beşincisi düzenlenecek olan KONMAK Fuarı, 10-13 Mayıs 2018’de Konya Ticaret Odası-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde.

Devamını Oku

Dişliler

Studer, GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak

Yayın Tarihi

on

Studer, 14 Mart 2018’de Almanya’nın Augsburg şehrindeki GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak. Firma yaptığı açıklamada, ürün yelpazesini yeni makinelerle genişletiyoruz vurgusu yaptı ve sektör temsilcilerini 14 Mart 2018’de saat 12’de yapılacak tanıtımda hazır bulunmaya çağırdı.

Studer, 14-17 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek GrindTec 2018’de 7. salon, 7033 stantta olacak.

Devamını Oku

Dişliler

ZF Openmatics, deTAGtive Logistics için inovasyon ödülü aldı

Yayın Tarihi

on

7-8 Kasım 2017 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Ticari Araçların Geleceği Kongresi’nde “2018 Telematik Sistemler Ödülü” sahibini buldu. ZF grup şirketlerinin Akıllı Bağlantı Çözümleri uzmanı olan Openmatics, inovatif ürün gözetim çözümü “deTAGtive Logistics” için ödüllendirildi. Sektörel gelişmeler hakkında söz sahibi olan jüri üyesi Carsten Nallinger yaptığı açıklamada şunları belirtti: “deTAGtive Logistics çok yönlü bir sistem olmakla birlikte teknik üstünlüğüyle göz dolduruyor. Böylece ürünler daha etkin kontrol edilebiliyor ve denetlenebiliyor. Lojistik personeli, araçların durumu, teslimatta olası gecikmeler ve sevkiyattaki ürünler hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar.”
Telematik alanında uzman kişilerden oluşan jüri; sistem özellikleri, konum tespiti, kullanıcı portal ekranları, araca ve sürücüye ait fonksiyonlar ile iş süreç yönetimi olmak üzere beş farklı kategoride en iyi çözümleri sunan katılımcıları seçtiler. Carsten Nallinger, “Openmatics’in sistemi benzersiz olduğundan, bu yıl ilk kez inovasyon kategorisini hayata geçirdik” açıklamasını da yaptı. Katılımcılar ön aşamada kapsamlı bir başvuru sürecinden geçiyorlar. Friedrichshafen’da bulunan Duale Hochschule Baden-Württemberg (teori ve pratik eğitim veren yüksek okul DHBW) telematik laboratuvarında ilk turu geçen sistemler detaylı olarak inceleniyor.
Openmatics Genel Müdürü Thomas Rösch, aldığı ödülü tüm ekibi adına kabul ederken şu açıklamayı yaptı: “Müşterilerimiz ile sıkı iş birliği içerisinde ihtiyaca uygun olarak geliştirdiğimiz sistemler, teknik özellikleri ve en önemlisi çözüme yönelik olmaları ile göz dolduruyor. Openmatics çalışanlarının sistem geliştirmeye yönelik istek ve tutkuları ile olağanüstü ekip çalışması sayesinde bunu başarabilmekteyiz.”

Devamını Oku
Advertisement

Trendler