Connect with us

Kesici Takımlar

Maktek’te Sandvik Coromant ile bağlanın, keşfedin ve ilerleyin

Yayın Tarihi

on

“Geleceği Birlikte Şekillendiriyoruz” başlıklı fuar temasıyla, kesici takım ve takımlama uzmanı Sandvik Coromant, Maktek 2018’de (2-7 Ekim, İstanbul, Türkiye) en yeni üretim çözümlerini uygulamanın, talaşlı imalatçılara ve daha geniş bir topluluğa nasıl daha fazla verimlilik; sürdürülebilirlik ve kazanç sağlamada yardımcı olabileceğini göstermek için hazırlanıyor. Öne çıkan ürünler arasında geçen yıl piyasaya sunulan ve alanında çığır açan PrimeTurning™ metodolojisinin bir parçasını oluşturan CoroTurn® Prime Takımları da yer alacak.

PrimeTurning, tezgâh imalathanelerine işlenecek parçaları her yönde tornalama imkânı sunar, böylece tek bir takımla boyuna tornalama (ileri ve geri), alın tornalama ve profil işleme işlemlerini kolaylaştırır. Konvansiyonel tornalama ile karşılaştırıldığında işlem tipik olarak en az %50 verimlilik ve/veya daha fazla takım ömrü sağlar. İki adet özel ve benzersiz kesici uç sunulur: CoroTurn A-tipi üç adet 35° köşeye sahiptir ve hafif kaba talaş işleme, ince talaş işleme ve profil işleme için tasarlanmıştır ve CoroTurn Prime B-tipi, ultra güçlü köşeleriyle özel olarak kaba işleme için tasarlanmıştır. PrimeTurning, yeni CoroTurn Prime SL kafası ile delik tornalama işlemlerinde de kullanılabilir.

Standın başka bir köşesinde, ziyaretçiler Y ekseni dilimleme için CoroCut® ® QD dahil birçok takım yeniliklerini keşfetme şansı bulacaktır. Y ekseni dilimleme, daha iyi yüzey ince işleme, daha uzun kullanma mesafesi ve daha yüksek ilerleme hızları sağlayarak daha stabil, sessiz ve titreşimsiz bir kesme işlemi sunan, tamamen yeni bir dilimleme yöntemidir. Ziyaretçiler, alına kanal açma için özel olarak geliştirilen CoroCut QF’yi de tanıma fırsatı bulacak. CoroCut QF, derin ve dar alına kanallar işlerken bile benzersiz güvenilirlik ve üstün uygulama güvenliği sunmak için tasarlanmış olup, aynı zamanda kullanması zor özelliklere gelişmiş erişilebilirlik de sağlar.

Değiştirilebilir kesici uçlu frezeleme söz konusu olduğunda Maktek’teki ürünler arasında karışık üretimde açılı frezeleme yeteneğine sahip çok yönlü bir kenar frezesi olan CoroMill® 390 da yer alacaktır. Fuarda sergilenecek olan CoroMill 390-07, tescilli Sandvik Coromant Zertivo™ teknolojisi ve yeni nesil PVD kaplama kullanılarak üretilen 07 boyutunda kesici uca (11, 17 ve 18 boyutu da bulunmaktadır) sahiptir. Optimize edilmiş kesme kenarı bütünlüğü, daha fazla işleme güvenliği, düşük yongalama ve talaş kaldırma sağlar.

Fuarda sergilenecek ilave frezeleme ürünleri arasında en iyi üretim ekonomisi için CoroMill 745 çok kenarlı alın frezesi ve içten kesme sıvılı CoroMill 725 yüzey frezeleme takımı yer alacak.

Sandvik Coromant CoroDrill 860 yekpare karbür matkap, yenilikçi delik açma çözümleri arayan talaşlı imalatçılar için yüksek penetrasyon hızlarında yeşil ışıkta işleme sağlayarak uzun ve kısa talaş oluşturan malzemelerde mükemmel talaş tahliyesi sağlar. Sert karbür alt tabaka ​özel mikro geometrilerle birleşerek takım kuvvetini, güvenilirliği ve uygulama güvenliğini geliştirir.

Sandvik Coromant Endüstri 4.0/dijitalizasyon ana teması doğrultusunda (endüstriyel optimizasyon gibi diğer temaların yanında) şirketin dijital öneri çözümü de Maktek 2018’de ön planda olacak. Gelişmiş uygulamalar arasında takımlara, çözümlere ve bilgilere hızlı ulaşmak için Ifind ile takım ve kesme verisi hakkında öneriler sunan ToolGuide™ yer almaktadır. Takım montajlarının müşterinin dijital işleme ortamına entegre edilmesini sağlayan CoroPlus® ToolLibrary yazılımı da fuarda tanıtılacak olup, eğitim ile ilgilenenler için stantta online talaşlı imalat eğitim programları (e-MCT eğitimi) hakkında bilgiler de yer alacak. Bu dijital araçlar ile üreticilerin daha fazla verimliliği keşfetmesini sağladığı ve tek tek hepsinin planlama ile tasarımdan gerçek işlemeye kadar operasyonların optimize edilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Sandvik Coromant Türkiye Satış Müdürü Metin Arıkfidan “Maktek 2018’deki fuar temamız ile bağlanarak, keşfederek ve ilerleyerek farklı bir bakışa sahibiz” diyor. “Tüm ziyaretçileri talaşlı imalat uzmanlarımızla görüşmek ve en yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi almak için fuara davet ediyoruz. Ayrıca ziyaretçiler, en son takımlama yeniliklerimizi ve israfı azaltmayı, verimi artırmayı sağlayan bağlantılı çözümlerimizi de keşfedebilecekler. Ayrıca ziyaretçiler, mevcut mühendislik projelerini yanlarında getirerek; verimliliğin artırılıp maliyetlerin düşürülmesi konusunda pratik ipuçları sunacak olan uzmanlarımızdan ücretsiz bire bir danışmanlık alarak da ilerleyebilecekler.”

Devamını Oku

Kesici Takımlar

Sert parça tornalama için en üst kaliteler

Yayın Tarihi

on

Sandvik Coromant sert tornalama işlemleri için komple bir koleksiyon sunuyor.

Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant sert parça tornalamada darbeli kesimler için iki yeni kalite piyasaya sürüyor: CB7125 ve CB7135. Ekim 2018’de sunulacak bu kaliteler, mevcut CB7105 ve CB7115 kalitelerine ek olarak şirketin sert parça tornalama koleksiyonunu tamamlayacak.

En yeni Sandvik Coromant kaliteleri tipik olarak otomotiv sanayiinde kullanılan sertleştirilmiş ve indüksiyon ile sertleştirilmiş çelik parçalarda orta ve ağır darbeli kesimler yapma ve sertleştirilmiş tabakayı kaldırma (maks. 2 mm kesme derinliği) olanağı sağlar. Burada, CB7125 ve CB7135 daha uzun ve tutarlı takım ömrü, iyi düzeyde yüzey ince işlemesi ve tutarlı boyut toleransları sunar.

“Transmisyon parçaları ve diğer sert tornalanmış parçalar üzerinde çalışan herkesin CBN kalitelerini tercih etmek için bir nedeni vardır” diyor Sandvik Coromant Genel Tornalama Ürün Yöneticisi Torbjörn Ågren. Özellikle de hız artışı, daha güvenli kenar çizgisi ve tutarlı takım ömrü ile katılan değer, parça başına daha düşük maliyet anlamına gelir. Bu durum özellikle tek kesim stratejisi, yani tek kesim ile daha yüksek talaş kalınlığı ve daha yüksek hız hedeflendiğinde söz konusudur.”

CB7125 ve CB7135, sertliği 58-62 HRC olan çelik malzemelerin tornalanması için optimize edilmiştir. Orta darbeli kesim için tasarlanmış olan CB7125, üzerindeki yeni PVD kaplama sayesinde takım ömrünü uzatan gelişmiş kopma ve kırılma dayanımı sunar. Orta düzeyde CBN içeren bu kalite, şaft kamalarının ve pahlı yağ delikleri veya cepler bulunan şaftların tornalanmasında idealdir. Diğer uygulamalar arasında dişliler üzerinde alına tornalama, ayna dişlilerinin sertten yumuşağa tornalanması ve sertleşmiş tabakaların kaldırılması sayılabilir.

CB7135 kalitesi, üzerinde pahsız kama yuvaları veya yuvalar bulunan dişlilerin, şaftların ve ayrıca CV mafsal parçalarının iç ve dış bilezikleriyle kafeslerinin etkili bir şekilde boyuna tornalama işlemleri için sunulmuştur. Yüksek CBN içeriğine sahip bu kalite yüksek kopma direnci ve öngörülebilir işleme sonuçları sunar.

T-Max P, CoroTurn 107 ve CoroTurn TR takımlama sistemlerine uygun yeni kaliteler hem pozitif hem de negatif temel şekillerde ve çeşitli kenar hazırlamalarıyla sunulur. Kullanılacak spesifik uygulamaya bağlı olarak CB7125’in kesme değerlerinde 100-200 m/dak (328-656 ft/dak) kesme hızı ve 0,05-0,45 mm/dev (0,002-0,018 inç/dev) ilerleme hızı sağlanırken CB7135 için 80-160 m/dak (262-525 ft/dak) kesme hızı ve 0,05-0,4 mm/dev (0,002-0,016 inç/dev) ilerleme hızı elde edilebilir.

CB7125 ve CB7135 ürünlerinin tanıtımını yapan Sandvik Coromant, böylece mevcut tamamlayıcı CB7105 ve CB7115 kalitelerine ek olarak sürekli ve hafif darbeli kesimlere uygun komple bir sert parça tornalama çözümü sunuyor.

Devamını Oku

Kesici Takımlar

Başarılı kesme ve kanal açma nedir?

Yayın Tarihi

on

Kesme ve kanal açmadaki iki önemli konu işlem güvenliği ve verimliliktir. Doğru kurulum ve takım seçimiyle, dilimlemede karşılaşılan pek çok zorluk önlenebilir. Tane ve çapaklar, takım kırılması, talaş sıkışması, karmaşık kanallara sahip parçalardaki yetersiz yüzey kalitesi, yanlış kesme sıvısı basıncı, uzun kullanma mesafesi ve yüksek titreşim seviyesi gibi zorluklar pahalı parçaların hurda haline gelmesine neden olabilir. Bu özel zorlukları aşmanıza yardımcı olmak ve başarılı bir kesme ve kanal açma işlemi sağlamak için aşağıdaki tavsiyeleri ve ipuçlarını sunuyoruz.

Kesme ve kanal açma için dikkate alınacak ön hususlar

Bu ön hususlar kesme ve kanal açma takımlarının seçimini ve uygulama yöntemini etkileyecektir.

İşlenecek kanal veya yüzeyle ilgili aşağıdaki kalite taleplerini dikkate alın:

 • Uygulama tipi (örn. dilimleme veya içten kanal açma)
 • Kesme derinliği
 • Kesme genişliği
 • Köşe yarıçapı
 • Kalite ihtiyacı (tolerans, yüzey kalitesi vb). Kabul edilebilir yüzey kalitesine ulaşmak için Wiper tasarımlı uç gerekli mi? Wiper kesici uç, kesme değerlerini korurken daha iyi yüzey kalitesi sağlar.

Kalite ihtiyaçlarını inceledikten sonra parçaya bakın:

 • Malzemenin talaş kırma özellikleri başarılı mı?
 • Talaş tahliyesi/kontrolü kritik bir sorun mu?
 • Parti boyutu – tek kanal mı yoksa seri kanal üretimi mi? Seri üretimde verimliliği artırmak için optimize edilmiş Sipariş Üzerine takım kullanılabilir
 • Parça güvenli şekilde bağlanabiliyor mu?

Tezgâh ile ilgili hususlar şunları içerir:

 • Stabilite, güç ve tork, özellikle büyük parçalar için
 • Kesme sıvısı ve soğutma sıvısı beslemesi
 • Uzun talaş bırakan malzemelerde talaş kırma için yüksek basınçlı kesme sıvısına ihtiyaç var mı?
 • Takım değiştirme sayısı/taretteki takım sayısı
 • Dev/dak sınırları, özellikle bar ilerleme kovanı ve küçük çaplar
 • Alt iş mili veya punta mevcut mu?
Devamını Oku

Kesici Takımlar

PCBN sert parça tornalama kaliteleri

Yayın Tarihi

on

Seco en yeni PCBN kaliteleri ile sert parça tornalama operasyonlarında ciddi gelişmeler sağlamıştır. Üç yeni kaliteden oluşan çeşitler mevcut ürün gamına eklenerek sertleştirilmiş çelik iş parçalarında hassas işleme uygulamaları tamamlanmaktadır.

Bu kaliteler sürekli kesmeden yüksek darbeli çalışmaya kadar tüm koşullarda tokluk ve aşınma dayanımlarını koruyan yeni bir alt tabakaya sahiptir. Böylece ISO H05 – H35 uygulamalarda, yüksek kesme hızlarında bile mükemmel uç ömrü ve yüksek yüzey kalitesi sağlayabilir-ler.

ISO H05 İÇİN YENİ CH0550 KALİTE: Aşınma ve yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmış olan bu kalitede nanolaminat kaplama ve yeni alt tabaka birlikte kullanılarak yüzey kalitesi gereksinimleri olan uygulamalarda yüksek hızlı sürekli kesme işlemleri yapılabilir.

ISO H15 İÇİN MEVCUT CBN060K: Sürekli ve/veya orta seviyede darbeli kesme işlemleri için iyi bilinen bir kalitedir.

ISO H25 İÇİN YENİ CH2540 KALİTE: Yeni alt tabaka ve başarısı kanıtlanmış olan kaplama, sürekli kesme ve yüksek darbeli çalışmalar içeren uygulamalarda bu kaliteye yüksek aşınma dayanımı ve tokluk sağlar.

ISO H35 İÇİN YENİ CH3515 KALİTE: Yeni alt tabaka ve başarısı kanıtlanmış olan kaplama sayesinde bu kalite yüksek darbeli kesme işlemlerinde benzersiz tokluk sağlar.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler