Connect with us

Kesici Takımlar

Kanal açma hiç bu kadar hızlı, kolay ve daha hassas doğrulukta olmamıştı

Yayın Tarihi

on

Kanal açma hiç bu kadar hızlı, kolay ve daha hassas doğrulukta olmamıştı. Bir kanal açma işlemi sırasında gevşeyen kesici uçlar ile uğraştıysanız, okumaya devam edin. Değişken kanal genişliklerinde, bir kanal frezesinde sıradan basit vidalarla ve kullanışsız kesici uçlarla beceriksizce yapılan ya da kanal açılmış bir iş parçasının derinliklerinden kama ile yarılan yapışmış talaşları koparmak için bir parça altlık desteği kullanmak zorunda kalmak nasıl olur? Bunlar, dar yarıkları ve kanalları kesmeye çalışırken tezgah kullanıcılarının karşılaştıkları sorunlardan sadece birkaçıdır, ancak yeni sunulan Kennametal Dar kanal açma (KNS) freze sayesinde sorunlu “delik açma” süreçleri geçmişte kaldı.

Çok değişik uygulamalar, tek çözüm

Kanal açma yaygın bir işleme uygulamasıdır. Kennametal’ in değiştirilebilir kesici uçlu frezeleme ile ilgili Küresel ürün yönetimi direktörü Scott Etling, KNS’ nin üstün olduğu birçok uygulamayı sıralayarak belirtir. Otomobil üreticileri, döküm egzoz manifoldlarını ve kuanda donanımı bileşenlerini keserek ayrıştırmak için yeni frezeleri kullanabilirler. Ekipman üreticileri, şaft destekleri ve yiv kesme kolu flanşlarında bağlama deliklerini daha uygun maliyetle frezeleyebileceklerdir. Enerji üretimi ve elektronik şirketleri artık kama kanallarını açmak için daha verimli bir seçeneğe sahipler, bunlara soğutucu kanallarını, boyunduruklarını ve sızdırmazlık halkası kanalları da eklenmektedir.

Kennametal´ in KNS kanal açma gövdesi, çok çeşitli uygulamalar için uygun maliyetli, ancak son derece verimli bir çözüm sunar.

Etling; “ Bu takım, bu tür durumların bir numaralı bir oyun değiştiricidir” diyor. “Müşteriler, tek bir defada birden fazla kanalı işlemek veya birden fazla çoklu kesme ve dilimleme işlemi gerçekleştirmek için bir dizi KNS Frezeyi “Grup frezeleme” olarak adlandırılan bir taşıyıcı gövde üzerine monte edebilir.

Ayrıca bu takım beş eksenli işlenmiş veya 3 boyutlu baskılı parçaları taban malzemelerinden çıkarmak için de kullanılabilir. Hammadde fiyatları arttığından, müşterilerimiz mümkün olduğunca daha az malzeme işlemek istiyor. Bu durumda, bozuk döküm malzemeyi azaltmak için mümkün olan en dar kanal frezeyi kullanmak fayda sağlamaktadır. KNS bunu yapıyor.”

Ayrıca, düz tabanlı ve radyüslu tabana sahip derin kanallar için kesici uçlar. KNS, dar kanallar için çift uçlu kesici uçlarla (2 kesme kenarlı) çok uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Doğru unsurlar

KNS, güvenilirlikli kesici uç tutma için bir çift V tasarımına sahiptir. Radyal ve eksenel konumlandırma birleşimi sadece takım ömrünü değil, aynı zamanda parça hassasiyetini de geliştirir. Kesici uç aralığı, 1.6 mm ile 6.4 mm (0.063 inç ile 0.250 inç) arasında yerleştirme yuvası genişlikleri sağlar.

Kesici uçlar tek olarak (burada kullanılacak hamle?) ya da ikisinden biri düz veya tam radyüslu kesme kenarlı çift uçlu kesici kenarlarda mevcuttur. Freze çapları 63 mm ile 250 mm (2,5 inç ile 10 inç) arağında değişir ve gövde ölçüsüne, taşıyıcı gövde veya kovan montajına (ya da her ikisine birden) bağlı olarak kullanılması mümkündü.

KNS, kesici uçları kesin olarak oturtmak için kolay kullanımlı ama güvenilir bir çift V tasarımına sahiptir. Bu kesici uçların, bu özellikten dolayı diğer tür kanal açma ve alına kanal açma frezelerinde olduğu gibi hareket etme olasılığı yoktur. Takım ömrü, parça kalitesinde olduğu gibi yükselir.

“Bu yeni tasarım ile ilgili olarak gerçekten heyecanlıyız» diyor Etling.»Rakip çözümlerden daha güçlü olup, daha doğru hassasiyette sahiptir ve takım maliyetlerini de düşürmektedir. Müşteriler, çift uçlu KNS kesici uçların her iki ucunu da dar kanal uygulamalarında kullanabilirler, daha sonra ek derinliğe ihtiyaç duyduklarında tek uçlu bir kesici uca geçebilirler. Kesinlikle çok önemli fayda sağlıamaktadır.”

Bu özellikler Kennametal’ e dar kanal açma piyasasında rekabette önemli bir liderlik sağladı, ancak elde edilen faydalar bununla bitmiyor. Karbür çeşidi de var. Değiştirilebilir kesici uçlu frezeleme ile ilgili küresel üst düzey ürün yöneticisi Kenneth Marshall, son zamanlarda kalite teknolojisinde,  KNS ürünün de büyük ölçüde yararlandığı önemli gelişmelerin sağlandığını belirtti.

“KNS programı ile üç kesici uç kalitesi sunuyoruz» diyor Marshall. “KCU25 ve KCPM40, çeliklerde, paslanmaz çeliklerde ve ısıl dirençli alaşımlarda yüksek ilerleme ve hızlarda bile mükemmel kesme kenarı rijitliği ve aşınmaya karşı direnç özellikleri sağlayan çok aşamalı PVD kalitelerdir. KCPK30, kaba frezelemenin yanısıra çeliklerin ve dökme demirlerin genel işlenmesi için uygun bir CVD kaplamalı kalitedir.”

Karbür kalitesi önemlidir, ancak kesici uç geometrisi de aynı derecede önem taşımaktadır. Pozitif kesme sırtı geometrisi ve özellikli kesme kenarı hazırlığı sayesinde KNS kesici uçlar, çoğu kanal açma uygulamalarında gerekli olan kesme kenarı tokluğundan ödün vermeksizin serbest kesme gerçekleştirir. Bunun da ötesinde, SGP geometri çok inceltilmiş malzemeleri bile içine doğru kısaltılmış olduça sıkı, kolayca boşalabilen C ve 9 tipi biçimlerde kıvırarak mükemmel talaş akışını destekler. Bu, metal altlık parçayı ve el yapımı talaş kancalarını takım kutunuza geri yerleştirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Kolay X montajı

KNS kullanımı çok kolaydır. Yenilikçi, simetrik Kolay-X anahtar tasarımı, kaybedilen vidalar ve kesici uçlar için talaş saplama yatağında daha fazla kazınma yapılamayacağı anlamına gelmekte, yanlış yere takılan kamalar veya çeneler söz konusu olamaz; dar alanlarda bile anahtar anında freze gövdesine yerleştirilir, hafif bir şekilde eğim verilir ve kesici uç kolayca değiştirilebilir. Her bir freze gövdesi ve anahtar net bir şekilde işaretlenmiştir, bu nedenle yanlış bir takım kullanarak freze gövdesine zarar verme olasılığı yoktur.

En son, ancak azımsanmayacak tümleşik tutucu flanş tasarımı. Bu, sürücü halkalarına ve sızdırmazlık halkalarına olan gerekliliği ortadan kaldırmakta, sistemin tekrarlanabilirliğine ve doğruluk hassiyetine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Tutucu flanşı çift kama kanallı olduğundan, kullanılan frezeler grup frezeleme kurgulamalarında kesme kuvvetlerini azaltarak ve çakışmayacak şekilde düzenlenmiş pürüzsüz bir kesme eylemini aşamalı olarak gerçekleştirir.

Bu frezenin, dar kanal işleme için varolan en iyi çözüm olduğunu söylerken oldukça eminiz.

KNS sisteminin çift kama kanalları grup frezeleme uygulamalarında kademeli giriş sağlar, kesme kuvvetlerini azaltır. Ayrıca, tümleşik tutucu flanşı, rakip sistemlerden daha doğru hassasiyete ve daha rijit her iki özelliğe sahiptir.

Devamını Oku

Kesici Takımlar

Başarılı kesme ve kanal açma nedir?

Yayın Tarihi

on

Kesme ve kanal açmadaki iki önemli konu işlem güvenliği ve verimliliktir. Doğru kurulum ve takım seçimiyle, dilimlemede karşılaşılan pek çok zorluk önlenebilir. Tane ve çapaklar, takım kırılması, talaş sıkışması, karmaşık kanallara sahip parçalardaki yetersiz yüzey kalitesi, yanlış kesme sıvısı basıncı, uzun kullanma mesafesi ve yüksek titreşim seviyesi gibi zorluklar pahalı parçaların hurda haline gelmesine neden olabilir. Bu özel zorlukları aşmanıza yardımcı olmak ve başarılı bir kesme ve kanal açma işlemi sağlamak için aşağıdaki tavsiyeleri ve ipuçlarını sunuyoruz.

Kesme ve kanal açma için dikkate alınacak ön hususlar

Bu ön hususlar kesme ve kanal açma takımlarının seçimini ve uygulama yöntemini etkileyecektir.

İşlenecek kanal veya yüzeyle ilgili aşağıdaki kalite taleplerini dikkate alın:

 • Uygulama tipi (örn. dilimleme veya içten kanal açma)
 • Kesme derinliği
 • Kesme genişliği
 • Köşe yarıçapı
 • Kalite ihtiyacı (tolerans, yüzey kalitesi vb). Kabul edilebilir yüzey kalitesine ulaşmak için Wiper tasarımlı uç gerekli mi? Wiper kesici uç, kesme değerlerini korurken daha iyi yüzey kalitesi sağlar.

Kalite ihtiyaçlarını inceledikten sonra parçaya bakın:

 • Malzemenin talaş kırma özellikleri başarılı mı?
 • Talaş tahliyesi/kontrolü kritik bir sorun mu?
 • Parti boyutu – tek kanal mı yoksa seri kanal üretimi mi? Seri üretimde verimliliği artırmak için optimize edilmiş Sipariş Üzerine takım kullanılabilir
 • Parça güvenli şekilde bağlanabiliyor mu?

Tezgâh ile ilgili hususlar şunları içerir:

 • Stabilite, güç ve tork, özellikle büyük parçalar için
 • Kesme sıvısı ve soğutma sıvısı beslemesi
 • Uzun talaş bırakan malzemelerde talaş kırma için yüksek basınçlı kesme sıvısına ihtiyaç var mı?
 • Takım değiştirme sayısı/taretteki takım sayısı
 • Dev/dak sınırları, özellikle bar ilerleme kovanı ve küçük çaplar
 • Alt iş mili veya punta mevcut mu?
Devamını Oku

Kesici Takımlar

PCBN sert parça tornalama kaliteleri

Yayın Tarihi

on

Seco en yeni PCBN kaliteleri ile sert parça tornalama operasyonlarında ciddi gelişmeler sağlamıştır. Üç yeni kaliteden oluşan çeşitler mevcut ürün gamına eklenerek sertleştirilmiş çelik iş parçalarında hassas işleme uygulamaları tamamlanmaktadır.

Bu kaliteler sürekli kesmeden yüksek darbeli çalışmaya kadar tüm koşullarda tokluk ve aşınma dayanımlarını koruyan yeni bir alt tabakaya sahiptir. Böylece ISO H05 – H35 uygulamalarda, yüksek kesme hızlarında bile mükemmel uç ömrü ve yüksek yüzey kalitesi sağlayabilir-ler.

ISO H05 İÇİN YENİ CH0550 KALİTE: Aşınma ve yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmış olan bu kalitede nanolaminat kaplama ve yeni alt tabaka birlikte kullanılarak yüzey kalitesi gereksinimleri olan uygulamalarda yüksek hızlı sürekli kesme işlemleri yapılabilir.

ISO H15 İÇİN MEVCUT CBN060K: Sürekli ve/veya orta seviyede darbeli kesme işlemleri için iyi bilinen bir kalitedir.

ISO H25 İÇİN YENİ CH2540 KALİTE: Yeni alt tabaka ve başarısı kanıtlanmış olan kaplama, sürekli kesme ve yüksek darbeli çalışmalar içeren uygulamalarda bu kaliteye yüksek aşınma dayanımı ve tokluk sağlar.

ISO H35 İÇİN YENİ CH3515 KALİTE: Yeni alt tabaka ve başarısı kanıtlanmış olan kaplama sayesinde bu kalite yüksek darbeli kesme işlemlerinde benzersiz tokluk sağlar.

Devamını Oku

Kesici Takımlar

Kesici uçlarda ürün geliştirme, maliyet avantajı sunuyor

Yayın Tarihi

on

AMB 2012 fuarında gerçekleşen lansmanının ardından kısa sürede üstün özelliklerini piyasada kanıtlayan, çevresi tamamen taşlanmış Walter LNHU… tipi kesici uçlar, çeşitli frezeleme uygulamalarında kullanım için tasarlanmıştır.

Walter BLAXX teğetsel kenar frezeleme takımları F5041, F5141 ve F5241 yanı sıra, sıralı uçlu helisel ve ayarlanabilir kartuşlu frezeleme takımları ile birlikte kullanılabilir bu uçlar, birbirini izleyen program geliştirmeleri sayesinde sistem uçlarına dönüştürülmüştür. Şimdi Walter AG bu sisteme sinterlenmiş kesici uçları da eklemeye başlamıştır. Yeni tip uçlar, diğer Walter ürünlerinde olduğu gibi, özellikle maliyet avantajı ile ön plana çıkmaktadırlar. Yeni LNMU… L55T geometrili değiştirilebilir kesici uçlar ilk etapta Tiger·tec® Gold WKP35G ve Tiger·tec® Silver WKP25S, WK45S ve WKK25 kalite seçenekleri ile piyasaya sürülecektir.

Mevcut taşlanmış LNHU… uçlarda olduğu gibi, çevresi sinterlenmiş tipler de 4 adet kesme kenarına sahiptir ve Walter BLAXX takımlarla kullanıldıklarında çok yüksek konsantriklik ve eksenel kaçıklık hassasiyeti gösterirler. Son derece hassas takımların diğer özellikleri arasında helisel kesme kenarları sayesinde yumuşak kesim, çok yüksek ilerleme ve tam 90° giriş açısı yer almaktadır. Ayrıca, kesici uçların takım üzerinde teğetsel yerleşimi sayesinde çok yüksek bir iş süreci güvenilirliği söz konusudur. Sonuncu, fakat yine bir o kadar önemli diğer özellik ise sinterlenmiş kesici uç tipinin kullanıcısına sağladığı yüksek tasarruftur.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler