Connect with us

Yazılım

InvoMilling™ CAD/CAM dişli yazılımının fonksiyonları geliştirildi

Yayın Tarihi

on

Sandvik Coromant’ın dişli üretim yazılımı üniversal beş eksenli işleme merkezlerinin kapasitesini artırıyor.

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, InvoMilling™ yazılımının fonksiyonunu artırdı. Hızlı ve kolay NC programlamaya yarayan bu kullanıcı dostu CAD/CAM çözümünün en yeni sürümü, üniversal beş eksenli işleme merkezlerinde dişli üretirken daha fazla olanak sunuyor. 2017’nin sonundan itibaren bu yazılım, müşterilere düz konik dişli ve çavuş dişli üretme imkânı da sağlayacak.

InvoMilling™, takım tezgâhı kinetiğini etkin, esnek ve 6 veya daha yüksek kaliteli (DIN 3962’ye göre), dişli ve kama üretimi için kullanıyor. Gerekli dişli verisi girildikten sonra sezgisel yazılım CAD/CAM, optimum işleme stratejisini belirler ve standart hassas takımlar kullanılarak farklı dişli profilleri üretimi sağlayan bir CNC programı oluşturur. Yazılım, frezeleme yolları oluşturmak ve simüle etmek için mükemmel grafikler ve özellikler de sunar.

Yakında çıkacak olan çavuş dişli, çift helisel dişli (boşluklu ve boşluksuz) ve düz konik dişli (2017 sonu), seçeneklerinin yanı sıra InvoMilling™’in en yeni sürümünün bir yeni fonksiyonu da yanak düzeltimi. Bu, yanak ve profil yönlerinde uç kabartma ve bombelerin yanı sıra helis ve basınç açısı düzeltmelerde de geçerlidir. Ayrıca takımlarda da pek çok ilerleme kaydedildi. Örneğin, uyarlanmış takımlar takım kütüphanesine tanıtıldı.

Sandvik Coromant’ta InvoMilling™ CAD/CAM Ürün Müdürü olan Jochen Sapparth şu açıklamayı yaptı: “Yeni yazılım fonksiyonları ve takım optimizasyonlarıyla, müşterilerimize küçük ve orta boyutlarda dişli kesme için ek seçenekler sunuyor, böylece uygulamayı daha esnek, hızlı ve verimli hale getiriyoruz. Aynı zamanda beş eksenli işleme merkezi kullanılan uygulamaların aralığını genişletiyoruz.”

Devamını Oku

Gündem

KISSsoft’ta Micropitting Hesabı için A ve B Yöntemi

Yayın Tarihi

on

ISO TR 15144: KISSsoft’ta Micropitting Hesabı için A ve B Yöntemi

KISSsoft, ISO TR 15144 Teknik Raporu’nda belirtildiği gibi, daha hassas olan Yöntem A’yı kullanarak, Micropittingin hesaplanması için bir prosedür sağlayan ilk ticari yazılım ürünü oldu. Basitleştirilmiş Yöntem B hesaplama işlemi de 2010 yılından bu yana mevcuttur. Ve bugün itibariyle, TR tarafından 2014 yılında gözden geçirilmiş baskısı KISSsoft’ta eklenmiştir.

2014 yılında, ikinci bölüm, ISO TR 15144-2, yayınlanmıştır ve dört adet örnek hesaplama içermektedir. Bu belge, pratik örneklerle ISO TR 15144-1 uygulanmasını açıklaması yönünden önemlidir. Örneklerin tümü KISSsoft ile yeniden hesaplanmış ve dokümante edilirmiştir. Bu sayede KISSsoft’un tamamen standarda göre hesaplama yaptığı doğrulanmıştır.

Micropitting delilleri, belgelendirme kuruluşları tarafından ISO TR 15144’de belirtildiği şekilde sağlanmalıdır, özellikle rüzgâr şanzımanı imalat sanayisi için.

Micropitting Olgusu

•     Özgül yağlayıcı film kalınlığı lGF

•     Düşürülmüş dişli kalitesi

•     Standart filtrasyon

Yağlayıcı film kalınlığı dişli yanakları birbirine temas
edecek kadar incelirse, başka bir deyişle yağ film kalınlığı yüzey pürüzlülüğünden daha ince bir hale gelir ve karışık sürtünme oluşur ise, yüzeyde hasarlanmalar görülür.

Bir dişli setinde micropitting riski olup olmadığını değerlendirirken kritik faktör, özgül yağ filmi kalınlığı GF yani yağlama alan genişliği ve yüzey pürüzlülüğü arasındaki orandır.

Micropitting, diş yanağı yüzeyinden kendi içine doğru ilerleyen çatlak şeklindeki yüzey hasarı ile karakterize edilir. Bunlar, yaklaşık 10 ila 20 µm derinlikte, 25 ila 100 µm uzunluğunda ve 10 µm ile 20 genişliğinde küçük çukurlardır (dolayısıyla “karıncalanma” da denir). Ortaya çıkan gri benekler diş yanağına mat bir görünüm verir.

Karıncalanma daha çok sertleştirilmiş dişlilerde görünse de, aynı zamanda nitrürlenmiş, indüksiyonla sertleştirilmiş veya yüzeyi sertleştirilmiş olmayan dişlilerde de oluşabilir.

Yüzeyden malzeme eksilmesi nedeniyle kavrama profil hatası artar, dişlilerin kalitesinde ve hassasiyetinde genel bir azalmaya yol açar. Bir süre sonra, yüzeyden malzeme kalkması durabilir veya bu süreç devam edebilir.

Hasar, gerçek çukurlar oluşana kadar yüksek dinamik yüklere neden olabilir ve bu da gürültü düzeyini artırır ya da dişlerin üzerine daha fazla yük gelmesine neden olur.

Yüzeyden kalkan malzeme rulmanların hasarlanmasına da sebep olabilir, eğer daha önce yağ filtresi tarafında elimine edilmezse. Bu tip filtreler, rüzgâr türbinleri üretimi ve operasyonunda standart olarak uygulanır.

Karıncalanma bu nedenle her zaman dişliler için bir boyutlandırma kriteri olarak düşünülmelidir, kendi modifikasyonları ve yağlayıcı için.

Teknik Rapor ISO/TR 15144

•     Özgül yağ filmi kalınlığını tayin etme

•     Micropitting risk analizi

•     Yağlama, yüzey yapısı vb.

Yağ filmi kalınlığı hesabını ve micropitting oluşumuna dair risk analizini içeren ISO TR 15144’ün ilk taslağı, izin verilebilecek özgül yağ filmi kalınlığı λGFP’yi belirlenmek için gerekli veriyi içermiyordu. λGFP değerlerinin, genellikle çelişkili olduğu kabul edilen diğer teknik kaynaklardan alınması gerekiyordu.

Ancak, ISO TR 15144:2010’un ilk resmi sürümü, izin verilebilecek özgül yağ filmi kalınlığı λGFP’in bir tanımını içerir.

Bu ekstra veri, micropitting emniyeti için güvenilir bir hesaplama yapmayı mümkün kılar. 2014 ikinci baskısında ise daha fazla ayrıntı, daha doğru bir şekilde belirtildi.

Teoride, yağ filmi yeterince kalın ise karıncalanma meydana gelmeyecektir. İzin verilebilecek özgül yağ filmi kalınlığı, hangi yağın özellikle de hangi katkı maddelerinin kullanıldığına, yüzey yapısına ve sertleştirme işlemi gibi diğer parametrelere bağlıdır.

Optimum kavrama parametreleri, dişli çark hesaplaması fonksiyonlarının bir parçası olarak, micropitting için yüksek emniyet seviyelerini elde etmek için tanımlanabilir.

Ancak, bu hesaplamalarda her zaman pratik deneyimden elde edilen sonuçlar kullanılmalıdır.

Detayların derecesi

Yukarıda tarif edilen hesaplama yöntemleri, iki farklı yaklaşımla uygulanabilir:

Yöntem B, normal kuvvet dağılımı, Hertz basıncı ve sıcaklık analizi de dahil olmak üzere, standartta verilen şartnamelere uygun olarak, profil düzeltme olmayan dişler için uygulanabilir.

Alternatif olarak, gerekli değerleri belirlenmek için bir temas analizi (LTCA) kullanabilir. Bu, ISO standardında Yöntem A’ya karşılık gelir. İkinci seçenek elbette daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Şunu da söyleyebiliriz; güçlü ve modern bilgisayarlar, bu daha karmaşık yaklaşımı da içeren hesaplamaları hızlıca yapabilir.

Karıncalanma riskini azaltmak için (örneğin, rüzgâr sektöründe), günümüzde dişlilere genel olarak profil düzeltme yapılır, bu nedenle pratik deneyimde Yöntem A kullanımı esastır.

KISSsoft’ ta Uygulama

ISO TR 15144: 2014 yeni sürümü son derece etkili, uluslararası kabul görmüş bir hesaplama yöntemi sağlar. Bu mühendislere sadece basit ve kullanımı kolay bir araç vermez, aynı zamanda karıncalanma riski hakkında güvenilir bilgi de verir.

Eğer gerçek bir micropitting riski tespit edilebilirse, tedbirler tasarım sırasında önceden alınabilir ve daha sonra bir sorun oluşması önlenebilir.

30 günlük bir test lisansı almak isterseniz, info@onplus.com.tr adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Çeviri: Mak Müh. Fatma ÇİÇEK / ONPLUS

Devamını Oku
Advertisement

Trendler