Connect with us

Dişli Üretim servisleri

Gleason Dişli Üretim Sistemleri Eğitimi Düzenliyor

Yayın Tarihi

on

Gleason Corporation bünyesindeki Gleason Pfauter Hurth grup firmaları 13 – 15 Haziran 2012 tarihleri arasında Almanya’nın Ludwigsburg şehrinde “Dişli Üretim Sistemleri” konusunda 3 günlük tezgah tanıtım ve eğitim toplantısı düzenliyor.

Gleason 1865’den beri dişli teknolojisinde dünya lideri ve “Tüm dişli üretiminde çözüm sağlayıcısı” niteliğindeki dünyadaki tek firmadır. Firmanın uluslararası yönetim merkezi ve üretim tesisi Rochester- NY, ABD’de bulunuyor. Dünya çapında toplam 2 bin 300 çalışanı, 9 ülkede üretim tesisi, 17 ülkede kendi iştirak ofisleri bulunan ve birçok ülkede de mümessiller aracılığıyla hizmet veren Gleason, Türkiye’de Unan Teknik tarafından temsil edilmektedir.

 

Eğitim Programı

Konusunun uzmanları tarafından verilecek eğitimler, Gleason’ın sektörün gelişimi için verdiği düzenli eğitimler arasında önemli bir yer tutuyor.

Eğitimler 13 Haziran 2012 tarihinde sabah saat 10:00 da Prof. Dr Fritz Klocke’in (RWTH Aachen Üniversitesi Makina Laboratuvarı Teknoloji ve Üretim Prosesleri) “Dişli Üretiminde Mükemmellik – Gerçek mi gelecek için bir hayal mi?” konulu semineriyle başlayacak.

Saat 11:00’de Michaela Pletziger’in (Project Development onshore, wpd onshore GmbH, Bietigheim – Bissingen) “Rüzgar enerjisi nereye gidiyor? Ekonomik kriz ve nükleer enerjiden kaçış yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkiliyor?” konulu semineriyle devam edecek.

Öğle arasından sonra saat 13:00’de Dr. Claus Kobialka (Azdırma ve Planyalama Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) ve Dipl. Karl Schaeferling (Raspalama, Honlama ve Çapak Alma Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) birlikte verecekleri seminerde katılımcılara deneyimlerini aktaracaklar.

İlk günün son semineri saat 14:00’de başlayacak ve Dr.-Ing. Antoine Türich’in (Taşlama Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) vereceği eğitimde “Büyük dişlileri profil taşlamada mükemmel yüzey kalitesi sağlamak için yeni yaklaşımlar.” konusu işlenecek.

İkinci günün saat 10:00’daki ilk seminerde Claus Kobialka Azdırma ve Planyalama Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) ”Küçük modül dişli azdırma için yenilikçi konseptler” başlığını aktaracak.

Saat 11:00’de Prof. Dr. Stephan Rinderknecht (Mekatronik Sistemler ve Makina Mühendisliği Enstitüsü) “Otomobil Dişlilerinde Geleneksel ve Alternatif Dişli Setleri için Teknoloji Trendleri” konusunu katılımcılara anlatacak.

Öğle arasının ardından saat 13:00’de Dipl. Karl Schaeferling (Raspalama, Honlama ve Çapak Alma Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) “Otomotiv sektöründe “Power Honing” uygulamaları 150SPH and 150SPH-L.” eğitimini verecek.

Saat 14:00’de Dr. Friedrich Momper (Takım ve Tutucular – Avrupa Satış Başkanı) “Takımlar ve Tutucular – Makina ve parça arasındaki bağlantılar) konusunu işleyecek.

Eğitimin son günü saat 10:00’da Klaus Deininger (Gleason Metroloji Ürünleri – Avrupa Satış Müdürü) “Dişli Ölçümünde Yenilikler” başlığıyla yenilikçi uygulamalar ve geliştirilmiş fonksiyonlarıyla yeni GMS Dişli Ölçüm Tezgahları hakkında bilgi verecek

Uwe Gaiser (Konik Dişli Çözümleri – Ürün Yönetim Direktörü) vereceği “Büyük Konik Dişli Üretimi ve Testleri” semineriyle eğitim sona erecek.

Bu süre içinde dişli çözümleri konusunda yapılacak sunumlar ardından tezgahlarda uygulamalı örnek kesimler yapılacak.

İngilizce ve Almanca verilecek eğitim ücretsiz gerçekleştiriliyor. Katılım için http://www.gleason.com/gear-solutions-register.php web adresi ziyaret edilmesi ve başvuru formu doldurulması gerekiyor. Dilerseniz formda konaklama rezervasyonu konusunda yardım da talep edebilirsiniz.

Gleason Türkiye Mümessili: Unan Teknik

Devamını Oku

Dişli Üretim servisleri

Metal İşleme Sektörünün Dünya Markaları Türkiye’de

Yayın Tarihi

on

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için UNİTEC Makine Genel Müdürü Baykal KARAGÖZ keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kendilerine, UNİTEC Makine’ nin kuruluş hikayesinden metal işleme sektörüne sundukları makinelere ve metal işleme makine tercihlerinin nasıl yapılacağına geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizlere ayırdıkları zaman için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

1. Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Baykal Karagöz, Makine Mühendisliği eğitimi aldım. 20 yılı aşkın süredir CNC takım tezgahları alanında çalışma yürütmekteyim. UNİTEC’ in kurucu ortaklarındanım, öncesinde Türkiye’de faaliyet gösteren önemli firmalarda üst yönetimde özellikle satış departmanında görev aldım.

2. UNITEC’nin 2008 yılında kurulmuş olan köklü bir marka olduğunu biliyoruz UNITEC hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

UNİTEC Makine San. İml. İth. ve Tic. A.Ş 2008 yılında İstanbul’da kuruldu. Uzun yıllar CNC tezgahlarının satış ve servisinde çalışmış olan bizler, edindiğimiz bilgi ve birikimi kullanarak en iyi ürün kalitesini sunan, bize fiyatta rekabet olanağı sağlayan ürünleri takip edip Türkiye pazarına sunmak istedik. Bu bakış açısı bizi işinde en iyi olanlarla bağlantı kurmaya yönlendirdi: TSUGAMI, HARDINGE &BRIDGEPORT, EMCO GROUP, ENSHU, FUJI, KAPP NILES, HANDTMANN, HEDELIUS, LPW bunlardan birkaçı.

25’e yakın personel ile firmamız İstanbul merkez olmak üzere birçok şehirde faaliyet göstermektedir. Bu şehirler Türkiye’nin sanayi merkezlerinden olan İzmir, Ankara, Manisa, Konya, Bursa, Eskişehir ve çevre illeridir.
3. UNITEC sektöre hangi hizmetleri veriyor?

UNİTEC talaşlı imalat yapan firmalara CNC takım tezgahı sağlıyor. Temsilciliğini yaptığımız markalarımız ve ilgili sektörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

*Medikal
TSUGAMI-EMCO-HARDINGE&BRIDGEPORT-LPW
*Otomotiv
TSUGAMI-EMCO-HARDINGE&BRIDGEPORT-HEDELIUS-FUJI-LPW
*Havacılık
HANDTMANN-HEDELIUS-EMCO MECOF-OM LTD. -LPW
*Enerji
MECOF-OM LTD. LPW-TORNI TACCHI-HEDELIUS–LPW
*Kalıp
HARDINGE&BRIDGEPORT –EMCO MECOF- EMCO -HEDELIUS-LPW
*Dişli Şanzuman
KAPP NILES-CLC-LPW

4. Yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir?

Yakın dönemde HEDELIUS firması ile anlaşma yapıldı ve Türkiye temsilciliğini aldık. 5 eksen işleme merkezlerini piyasaya sunduk, birkaç ay önce bir üründen satma imkânımız oldu. Ürünün özelliklerine gelecek olursak: Aynı tezgah üzerinde hem 5 eksen hem de 3 eksen tabla yer alıyor, kendine has çelik konstrüksiyona sahip. Celox integral motor spindle full soğutma ve yekpare özellikte. Magnum opsiyonu ile 190 tane takım kullanılabiliyor. 5 eksen tablası çift yataklı, böylece ağır parçalar bile tablada esneme yapmadan işlenebiliyor.

Satışlarımıza sağladığı katkılara gelecek olursak, bizler için öncelikle Hedelius ürünlerini pazarla buluşturmuş olmak önemlidir, bu aşamada satış getirisi ikinci planda diyebiliriz.

Yanı sıra Fuji markasına ait Dolphin /Dolfin serisi yeni ürünlerimizden, henüz bir satış gerçekleştirmiş değiliz, ürün birçok makinada olmayan modüler bir ürün, istediğiniz kadar modül alarak ürün işleme hattınızı genişletebilirsiniz. Yerden ve zamandan kar edebileceğiniz farklı bir tasarıma sahip. Bir parça için anahtar teslim tesis denilebilir. Tornalama, frezeleme, çapak vb. tüm işlemler Dolphin serisi ile mümkün.

5. Makinalarınızın kullanıcıları için özel tavsiyeleriniz var mıdır? Ürün seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerekir?

Müşterimize makine önerisi yaparken özellikle işlemek istediği iş parçasını göz önünde bulundurmasını istiyoruz. Zira aynı iş parçasını işleyebilecek birçok makine önerisi sunabiliriz. İşlemek istediği parçanın yıllık üretim miktarı da makine seçiminde belirleyici oluyor. Eğer firmanın üretimi çok ise ve ilk yatırım maliyetini kısa sürede çıkarabilecekse önerdiğimiz ürün farklı olabiliyor. Eğer firma işlemeyi planladığı parça dışında daha büyük bir çapta üretim yapmayı planlıyorsa büyük çap üretim yapabilen torna veya kayar otomat öneriyoruz. Çap, malzeme türü, üretimin yıllık miktarı, hedeflenen süre, hedeflenen yüzey kalitesi vb. hepsi seçimi etkiler. Dolayısıyla bu başlıklara dikkat etmek gerekir.

6. Metal İşleme sektörü ile ilgili önümüzdeki dönem projeleriz var mı? Varsa bunlar nelerdir, bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Aslında aklımızda olan Merkez ofisimizde bir AR&GE test kesim atölyesi kurmak var. Böylece hem yetişen personelimizin kendisini geliştirmesine olanak sağlamış olacağız, hem de müşterimiz test kesimlerini yaptırarak tezgah seçimi doğru yapmasını sağlayabiliriz.

7. Türkiye’deki metal işleme sektörü potansiyeli ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sanayisi günden güne büyüyen bir ülkeyiz, dolayısıyla hem yerli hem yabancı yatırımcılar Türkiye pazarına yeni projelerle giriyor. Dolayısıyla pazarın CNC takım tezgahı talebi de artıyor. Bir önceki senelere oranla satılan tezgah sayılarına bakarak bile pazardaki ihtiyacın ivmeli bir şekilde arttığını görebiliriz.

8. 2016 yılında ve bu yılın ilk yarısında alanınızda hedefinize ne kadarlık ulaştınız? Elde ettiğiniz rakamları 2014 ve 2015 yılları ile karşılaştırır mısınız? Gelecek dönem için hedefleriniz nelerdir?

2015 yılı sonunda gerçekleştirdiğimiz değerlendirme toplantısında bir önceki yıla göre oldukça başarılı bir tabloyla karşılaşmıştık.2016 yarıyılı ve 3. Çeyrek tablolarında 2015 yılının tüm hedeflerine yaklaşıldığını görüyoruz. Henüz 2016 yılını geride bırakmış değiliz, kalan sürede hedeflerimize ulaşacağımızı öngörüyoruz. 2017 yılı için hedeflerimiz referanslarımızı arttırmak ve Türkiye’de merkezi illerde ofisler açmak.

 

Devamını Oku

Dişli Üretim servisleri

JUNKER, Türkiye Ofisi ile Müşterilerine Daha Yakın Olmak Amacında

Yayın Tarihi

on

Değerli okurlarımız, Türkiye Ofisi’ni yeni açan JUNKER’in Türkiye Ofisi Genel Müdürü Faruk Özkent ile sizler için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendileri sektör ve yeni ofis ile ilgili görüşlerini bizlerle paylaştılar.

Bizlere kendinizden ve JUNKER’in kuruluşundan, gelişiminden biraz bahseder misiniz?
2013 yılında JUNKER firmasında Türkiye sorumlusu olarak göreve gelmiştim. 1 Temmuz 2015 itibariyle Türkiye ofisi Genel Müdürü olarak görevime başlamış durumdayım. JUNKER firması Erwin Junker ve iki arkadaşı tarafından 1962 yılında kurulmuş bir şirket. Bugün 1400 çalışanı ile Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nde bulunan fabrikaları ve birçok kıtada satış ve servis ofisleri ile hizmet vermektedir.

JUNKER’in sunduğu hizmetler, ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ağırlık olarak CBN taşlama olmak üzere, yüksek performanslı taşlama makineleri üreticisidir. Bunun yanı sıra kesici takım üreticilerine de hitaben makinelerimiz mevcuttur. JUNKER’in özelliği; müşterilerine yalnızca makine değil, komple bir proses sunması. Tüm proje aşamalarında satış departmanımız bire bir müşterilerimiz ile ilgilenmekte ve tam destek vermekte. Münferit makinelerden, tüm üretim hatlarına kadar anahtar teslim projeler gerçekleştirmekteyiz.

Bu ayki konu başlıklarımızdan biri olan “metal işleme” JUNKER için hangi konumda, sizin için önemi nedir?
Mevcut ve potansiyel müşterilerimizin ağırlık olarak metal işleme sektöründe faaliyet göstermesi nedeniyle, bu konu JUNKER için çok büyük önem arz ediyor.

Hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir?
Otomobil üreticileri, otomotiv ve yan sanayi, uçak sanayi, kesici takım üreticileri ve savunma sanayi.

JUNKER Türkiye Ofisi’ni İstanbul’da açtı. Bu yeni ofis hangi ihtiyaçlar üzerine açıldı?
Türkiye ve komşu ülkelerinde JUNKER makineleri kullanan mevcut olan firmalara servis konusunda daha hızlı ve verimli hizmet verme amacımız var. Ayrıca yedek parça tedarik süresini kısaltıp müşteri memnuniyetini arttırmak
da amaçlarımızdan bir diğeri.

Müşteri odaklı çalıştığımızdan dolayı, müşterilere daha hızlı ve daha yakın olabilmemiz için, JUNKER bu adımı atmış bulunuyor. Yeni projelerde müşteriler ile birlikte hızlı ve en uygun çözümü sunabilmek adına, İstanbul ofisinden daha hızlı şekilde müşteri ziyaretlerimizi gerçekleştiriyor olacağız.

Ofis binamızda bulunan depolarımızda yedek parça stok alanımız da oluşturulmuştur. Böylece yedek parça sevkiyatı daha hızlı gerçekleşecektir ve dolayısıyla müşteri firmalar, üretimlerinde darboğaz problemini minimize etmiş olacaklar.

Türkiye Ofisi’nde sunacaklarınız nelerdir? Müşterilerin avantajları ne olacak?
Yeni makine satışları ve satış sonrası destek. Mevcut müşterilere hızlı ve etkin şekilde servis konusunda tam destek. Makine problemleri ve yedek parça tedariği gibi çalışmalarda hızlı aksiyon.

Distribütör kanalı kullanmadan JUNKER yetkilileri ile yüz yüze görüşme. Yabancı dil problemi olmadan Türkçe iletişim kurmak, dolayısıyla yanlış anlamalar ortadan kalkmış olacak ve daha hızlı ve etkin bir çözüm sunulacaktır.

Geçen yıl sizler için nasıl geçmişti? Önümüzdeki sene hem JUNKER’in şirket olarak genel beklentisi, hem de Türkiye Ofisi olarak beklentiniz nedir?
Geçtiğimiz yıl JUNKER için başarılı bir dönemdi. Bu başarı müşterilerimizin bize göstermiş olduğu güvenden kaynaklanıyor. Bu da doğru bir yol izlediğimizin kanıtıdır.

JUNKER her zaman müşteri ve kalite odaklı çalışmayı benimsemiştir ve bu felsefeden kesinlikle vazgeçmeyecektir. Beklentilerimiz ve hatta hedeflerimiz, gerek Türkiye gerek dünya pazarında büyümek ve lider pozisyonumuzu kalitemiz ile korumaktır.

Metal işleme sektörünü hem dünya, hem de Türkiye odaklı değerlendirir misiniz? Gidişatı ne yönde görüyorsunuz?
2015 yılı ortası metal işleme sektöründe bir yavaşlama hissedildi. Bu yavaşlama belirli periyotlarda görünmektedir. Ancak 2016 yılının daha farklı geçeceğine inanıyorum. Dolayısıyla JUNKER önümüzdeki yıllara olumlu bakmaktadır. Türkiye’deki sektörden beklentilerimiz farklı değil. Belki geçtiğimiz yıllardaki gibi hızlı olmasa da, ülkemizde sürekli bir büyüme yaşanacağını düşünüyorum.

 

Devamını Oku

Dişli Üretim servisleri

Unitec Makine, KONMAK 2014 fuarında ziyaretçileriyle buluştu…

Yayın Tarihi

on

CNC Kayar Takım Tezgâhları sektöründe dünya devi firmaların, Türkiye distribütörlüğünü yapan Unitec Makine San. İml. İth. ve Tic. A.Ş, 24-27 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen, 200’ü aşkın katılımcının olduğu 11. KONMAK fuarında yerini aldı.

 

Fuar izlenimleri

Makine sektöründe Anadolu’nun en önemli etkinliklerinden biri olarak sayılan Konmak fuarı geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yerli üreticileri, dünya markalarının Türkiye temsilciliklerini, yabancı katılımcıları ve sektörün yerli öncülerini bir araya getirdi. Fuara katılımın bir önceki yıllara nazaran çok daha yoğun olduğu gözlemlendi.

Hassas Teknoloji sloganıyla yola çıkan Unitec Makine ailesi, fuar sürecinde gerçekleştirdiği görüşmelerde, gelişmiş servis, bakım ve onarım ağıyla, satış sonrası proaktif çözümler sunduğunu vurguladı…

Tsugami, Enshu ,Emco, Stama, Fuji ve daha bir çok dünya markasının  Türkiye temsilciliğini yapan Unitec Makine San. İml. İth. ve Tic. A.Ş uzman kadrosuyla fuardaki yerini aldı. Konya, çevre illerdeki ve yabancı ziyaretçilerin Unitec Makine San. İml. İth. ve Tic. A.Ş standına ilgisi oldukça yoğundu.

Sergilenen Makinalar

Japonya’nın makine devleri TSUGAMI ve ENSHU firmalarına ait TSUGAMI M06DE C-Eksenli CNC Torna, B0326E-II Çap 32mm 8 –Eksenli CNC Kayar Otomat, B0206E-II Çap 20 mm 8-Eksenli CNC Kayar Otomat, ENSHU GE580He 500*500 mm Tablalı CNC Yatay İşleme Merkezi ve Avusturya’nın en önemli CNC Yatay İşleme Merkezleri üreticilerinden olan Emco Maier firmasına ait EMCO HT45SMY Çift Ayna Çift Taret CNC Torna Tezgâhı, ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

 

Devamını Oku
Advertisement

Trendler