Connect with us

Dişli Kesici Takımlar

41 Dakikadan 27 Dakikaya Çevrim Süresi

Yayın Tarihi

on

Yıllarca süren ve çığır açan araştırmaların sonucunda ESPRIT CAM yazılımı, son versiyonu ProfitTurning’ i piyasaya sundu.

Profit Turning, makine döngüsü süresini önemli ölçüde azaltan bir kaba tornalama stratejisidir. Yazılım, zorlu birçok testi geçerek; teknikerler, mühendisler ve sanayiciler için hassasiyet, kalite kontrolü ve üretkenlik seviyelerini karşılayacak bir performans sunmuştur.

ProfitTurning, DP Technology şirketi tarafından DIŞ/İÇ /Alın tornalama ve diğer görevler için geliştirilmiş olan yüksek hızlı kaba tornalama stratejisidir. Yazılım; hızlı, güvenli ve verimli olmakla beraber aşınmayı da en aza indirgeyerek takım ömrünü uzatır.

Dp Technology’ nin Mühendislik ve Ürün R&D Direktörü Ivan Kristic, performansın ardındaki bilimsel performansı şu şekilde açıklıyor;

Esprit 2016 ProfitTurning; Takım yolu, tutarlı kesme kuvveti ile talaş yüklerini korur ve kesme hızlarının önemli ölçüde artırılmasına olanak tanır. Tornalama ve kontrollü bağlantı teknikleri kullanılarak, takım yolundaki titreşimi ve kalıcı gerilmeleri azaltır. Bu da ince duvarlara veya sert malzemelere, özellikle süper alaşımlara çok uygun hale getirir. Net olarak işleme süreleri önemli ölçüde azalır ve verimlilik maksimuma ulaşır.

Fizik Tabanlı Kesme Motoru

Esprit 2016, Profit Turing gibi teknolojilerin temelini sağlayan, fizik tabanlı kesme motoru kullanmaktadır.

Geleneksel kesme stratejileri yalnızca metaryallerin geometrisini göz önüne alırken, Esprit 2016, farklı endüstriyel materyallerin mümkün olan en verimli şekilde nasıl kesilebileceği bilimine derinlemesine dokunur. Yeni takım yolu teknolojisi, her türlü zorlu kesime meydan okumak için benzersiz stratejiler oluşturmak için fizik ilkelerini kullanıyor. Bunun için Esprit 2016; alet malzemesi, alet şekli, iş parçası, takım devri, ilerleme hızı, talaş deformasyonu, talaş yükü, makine gücü, ivme ve yavaşlama gibi takım faktörü algoritmalarına ilgili faktörleri girer. Takım yolunda her yerde en iyi kesime izin veren, kesme ortamının tam kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

 

Devamını Oku

Dişli Kesici Takımlar

CoroMill® 390 Sessiz Takımlar™ titanyum yuva işlemeyi güvenli hale getiriyor

Yayın Tarihi

on

Üreticiler kazanç sağlamak için yapısal havacılık sanayi parça setleri üretiyor

Yapısal havacılık sanayi parçalarının sayısının artması ve daha karmaşık hale gelmesine karşılık olarak, CoroMill® 390 Sessiz Takımlar™’ın güncelleştirilmiş bir serisi kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant tarafından geliştirildi. Yenilenen Sessiz Takımlar sönümleme teknolojisi tezgah imalathanelerinin titanyum havacılık sanayi şasi parçalarındaki derin yuvaları daha güvenli bir şekilde ve daha yüksek talaş kaldırma oranlarıyla işlemelerine imkan verecek.

 

Sandvik Coromant’ta Kenar Frezeleme Ürün Müdürü olan Thomas Wikgren şöyle söylüyor: “Gitgide artan yolcu seyahat talepleri ve hızlandırılmış değer yenileme döngülerine dayanarak ticari havacılık sanayi sektörünün on yıldır ortalamanın üzerinde seyreden büyüme oranlarıyla gelişmeye devam edeceği tahmin ediliyor.” “Yapı parçalarındaki derin yuvaların artarak yayılması da dahil olmak üzere (ağırlıktan ve yakıttan tasarruf etmek için) daha gelişmiş parça tasarımı ile birlikte, bir yandan en yüksek kalite seviyelerini koruyarak bu özellikleri mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde üretme ihtiyacı ortaya çıkar. Sonuç olarak, entegre sönümleme Sessiz Takımlar teknolojisine sahip CoroMill 390 parmak frezeleri yuva işlemeye kademe atlatmak için güncellenmiştir.”

 

Çoğu zaman kesici çapının dört katı derinliklerinde olan ve bu özellikleriyle bu derece zorlu bir malzemede dikkat çeken yuvalar, uçaklar için titanyum yapı parçalarında en yaygın özelliktir. Bu yüzden, talaş kaldırma oranlarının yanı sıra uygulama stabilitesi ve kalite için talepler yüksektir.

 

Bu faktörler hesaba katılarak, etkin bir kesme takımı geliştirmek tezgah imalathanelerine rekabette gerçek kazanç sağlama imkanı sunar. CoroMill 390 Sessiz Takımlar, güvenli ve uygun maliyetli frezeleme için düşük kesme kuvvetleri ve titreşimsiz işleme sağlayan pürüzsüz kesme uç geometrileri ve yüksek performanslı kaliteler sunar.

 

Yeni CoroMill 390 Sessiz Takımlar 20 ile 32 mm’ye kadar çaplarda sipariş edilebilir. Hem yeni uç boyutu 07 için hem de uç boyutu 11 için ya silindirik sap ya da Coromant Capto® bağlama seçenekleriyle mevcuttur.

 

 

Devamını Oku

Dişli Kesici Takımlar

Otomotiv tornalamada verimlilik faktörleri

Yayın Tarihi

on

 

İşlemede tek gerçek ‘katma değer sağlayan süre’, özellikle otomotiv şanzıman işleme gibi büyük parça hacimlerini içeren operasyonlarda kesim süresidir. Tüm tornalama işlemlerinde, optimizasyon ve otomasyon verimliliği arttırıp maliyeti düşürür ve ilgili temel faktörler şu şekildedir:

  • daha kısa kesim süreleri,
  • daha az takım değişimi,
  • daha güvenli proses
  • daha kısa tezgah duruş süresi

Şanzıman parçalarının yumuşak durumda ve yeşil ışıkta işlenmesi oldukça zorlu ve zahmetlidir ve kalite koşullarını sürekli olarak karşılar. Farklı malzemelerde şaft, dişli, kovan, halka, pinyon ve yatak işlemek için farklı tezgahlar ve değişik kesim süreleri geçerlidir, ancak verimlilik faktörleri birçok ortak özelliğe sahiptir.

Şekil 1 Şanzıman parçaları (Pablo 082459) Gerçek kesme süresi, işlemede gerçek katma değer sağlayan tek süredir ve bu durum, özellikle otomotiv endüstrisinde şanzıman işlemede olduğu gibi büyük parça hacimlerinin kullanıldığı üretim işlemleri için geçerlidir.

Şekil 1 Şanzıman parçaları (Pablo 082459)
Gerçek kesme süresi, işlemede gerçek katma değer sağlayan tek süredir ve bu durum, özellikle otomotiv endüstrisinde şanzıman işlemede olduğu gibi büyük parça hacimlerinin kullanıldığı üretim işlemleri için geçerlidir.

Doğru dengeyi sağlamak

Ekonomik takım ömrü, optimum kesme süresi (kesme değerleri) ve takım değişim sıklığının (takım ömrü) temelini oluşturur. Tezgahın saatlik maliyetine göre hesaplanan değer, çalışmada ideal denge için iyi bir göstergedir.  Saatlik değer yükseldikçe, ekonomik takım ömrü o kadar kısalır (otomotiv tornalamada genelde 12-16 dakika).

Kısalan kesme süreleri ile yeterince uzun takım ömrü ve proses güvenliği için sürekli gelişim ve kesici takım teknolojisindeki yeniliklerin kullanılması gerekir. Çelik tornalamada yeni ve sürekli performans seviyelerine ulaşmak ve yüksek kesme değerlerinde öngörülen takım ömrünü uzatmak büyük önem taşır.

Şekil 2 P25 tornalama için GC4325 Inveio kaliteleri (Pablo 132672) Yeni nesil kaplamalı semente karbür kesici uç kaliteleri, otomotiv yeşil tornalamanın esas yükünü çekmektedir ve verimliliği arttırmak için gereken avantajı sağlamaktadır. GC4325 gibi kaliteler ve kesici uç üretim prosesleri için yenilikçi kesici uç kaplama teknolojisi olan Inveio, bu işlemlere büyük yenilikler kazandırmaktadır.

Şekil 2 P25 tornalama için GC4325 Inveio kaliteleri (Pablo 132672)
Yeni nesil kaplamalı semente karbür kesici uç kaliteleri, otomotiv yeşil tornalamanın esas yükünü çekmektedir ve verimliliği arttırmak için gereken avantajı sağlamaktadır. GC4325 gibi kaliteler ve kesici uç üretim prosesleri için yenilikçi kesici uç kaplama teknolojisi olan Inveio, bu işlemlere büyük yenilikler kazandırmaktadır.

Takım malzemeleri

Kaplamalı semente karbür kesici uç kaliteleri, otomotiv yeşil tornalamanın esas yükünü çekmiştir ve verimliliği arttırmak için gereken avantajı sağlamaktadır. Otomotiv üretim tornalamada %30’u aşan ortalama verimlilik artışları sağlayan ISO P15 ve P25 için oluşturulan yeni kaplamalı kesici uç kalite nesillerinin arkasında yenilikçi kesici uç kaplama teknolojisi ve kesici uç üretim prosesleri yatmaktadır.

Buna bir örnek, 300 m/dk kesim hızı, 0.35 ilerleme ve 0.5 mm kesme derinliği ile PM tipi geometri ve DNMG tipi kesici uçla tornalanan çelik çıkış mili üretimidir. Önceki kesici uç kalitesi, 115 parça için 30 dakikayla sınırlı güvenilir bir takım ömrü sunmaktaydı. En son kaplama teknolojisine dayalı yeni nesil P25 kalitesi, 154 parçada öngörülen 40 dakikalık, yani %33’lük bir takım ömrü uzaması sağladı. Kenar hattı güvenliği ve tezgahta daha az duruş süresi, minimum müdahale ile daha verimli bir proses elde edilmesi anlamına gelmektedir.

Şekil 5 Tornalama merkezinde Coromant Capto® ile hızlı değişim (Pablo 112284) Tezgahın duruş süresini en aza indirmek için yüksek hacimli işleme yapılan tornalama tezgahlarında hızlı takım değişimi verimlilik faktörü olarak ele alınmalıdır. İster manuel ister mekanik olsun, bu konseptler çoğu tezgah tipine uygundur ve tezgahın parça üretim süresinde büyük bir fark yaratır.

Şekil 5 Tornalama merkezinde Coromant Capto® ile hızlı değişim
(Pablo 112284)
Tezgahın duruş süresini en aza indirmek için yüksek hacimli işleme yapılan tornalama tezgahlarında hızlı takım değişimi verimlilik faktörü olarak ele alınmalıdır. İster manuel ister mekanik olsun, bu konseptler çoğu tezgah tipine uygundur ve tezgahın parça üretim süresinde büyük bir fark yaratır.

Yeni takım malzemesi teknolojisi

Kaplama kesici uçları, kesici uç alt tabakasına genelde kimyasal buhar çökeltme (CVD) yöntemiyle koruyucu ve aşınmaya dirençli malzeme katmanları uygulanmasını içerir. Kaplamanın nasıl çökeltildiğini belirleyen bazı işlem parametrelerinin etkisi altında gaz molekülleri birbiriyle reaksiyona girer. Temel parametreler sıcaklık, basınç, gaz tipi ve oranı ve kaplamanın çökeltildiği yüzeydir.Günümüzün optimize ileri teknoloji CVD işlemleri, sürekli ve verimli seri kesici uç üretimini desteklemektedir.

Kanıtlanmış bir takım malzemesi olan alümin (alüminyum oksit, Al2O3), belli malzemelerdeki bazı işleme uygulamaları için yığın seramik kesici uçlarda sınırlı bir kapsamda kullanılmaktadır. Üstün ısı yalıtımı ve yüksek kimyasal kararlılığı sayesinde metalik malzemelerle anında reaksiyona girmez. Sert ve aşınmaya üstün dirençli olduğu gibi yığın haldeyken oldukça gevrektir. Gevreklik kaplamada sorun yaratmadığı için alümin, çoğu kesici uçta CVD kaplamada ilk tercihtir. Kaplama, aşırıısının kesici uç alt katmanına ulaşmasını engeller ve yüksek kesme hızları ve uzun takım ömrü sağlar, aynı zamanda semente karbür alt katman ile parça malzemesi arasındaki kimyasal reaksiyonlarda bariyer fonksiyonu görür.

Modern kaplama teknolojisi çok katmanlı kombinasyonlardan faydalanır. İç katman genelde titan karbonitrür (TiCN) ve bu madde alt katmana iyi bağlanır ve yüksek oranda aşınma direnci sağlar. Bunun üzerine alüminyum oksit çökelir. Dış titan nitrür (TiN) katmanı sürtünmeyi azaltır ve altın rengiyle iyi bir takım aşınması göstergesidir.

Alümin kaplamakabaca mikron boyutunda kristallerden oluşur ve uygulandığında farklı yönlerde büyür. Kristal konumu, kaplama özelliği ve kesici uç yeterliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Her kristalin konumu kontrol edilerek eşit özelliklere sahip mükemmel bir kaplama elde edilebilir.

İleri teknoloji konumlandırma

Günümüzde kristal konumu kontrolünde çığır açanteknoloji, CVD işleminde alümin kristal uygulamasında ince ayara dayalı Inveio™ teknolojisidir. Benzersiz bir konumla kristal büyümesinin gelişimi, sıkı kristal sütunlarının kaplanarak tamamen yeni bir kesici uç yüzeyi oluşmasını sağlamaktadır. Bu yüzey, talaşlı imalatta oluşan ısıyı daha geniş bir alana dağıtarak sıcaklığı düşürmede daha etkilidir. Kaplamanın gösterdiği çatlama eğilimi yönünden de gelişme sağlanır ve çatlaklar malzeme içine girmek yerine yüzeye yayılır.

Yeni teknoloji, GC4325 ve GC4315 isimleriyle çelik tornalamada önde gelen iki kesici uç kalitesi oluşturmuştur ve bunlardan biri P25 için çok geniş bir uygulama potansiyeline sahipken diğeri de P15 için büyük bir optimizasyon potansiyeli sağlamaktadır. GC4315 özellikle otomotiv tornalama için uygundur.

P25 kalitesi, çoğu çelik tornalama işlemi için ilk tercih edilen kalitedir ve bu kalitenin farklı işleme koşullarında ve çelik tiplerindeki genişliği ile performans potansiyeli ve kenar hattı güvenliği birleştiğinde ortaya benzersiz bir sonuç çıkmaktadır. Hemen hemen tüm çeliklerde aynı takım ömrüne sahip doğru kesici ucu bulmak daha kolay ve daha az riskli hale gelmiştir.

Yeni P25 kalitesine örnek olarak, düşük alaşım çeliğinde 250 m/dk kesme hızında 20 saniyeye kadar kesim süreli eksenel ve radyal aks tornalaması verilebilir. Yüksek kenar hattı güvenliği, mevcut çözümlere kıyasla genellikle takım ömrünü üçe katlar ve yüksek hızlarda çalışma özelliği sayesinde üstün verimlilik kazandırır.

P15 optimizasyon kalitesi, yüksek kesme hızı ve uzun kesim süreleriyle birlikte sert çelik türlerinde uygulanabilir. Bu kalite yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve öngörülebilir performans ve sonuçlar verir. Kontrolsüz aşınma türleri – örneğin, kesici uç kenarında plastik deformasyon eğilimi ortadan kalkar. Yeni P15 kalitesi doğru uygulandığında, yüksek ısı kapasitesi sayesinde dayanıklılığı ve güvenliği büyük ölçüde arttırır.

200 HB sertlikte soğuk çekilmiş çelikteki bir şaftın bulunduğu bir uygulamada, yeni P15 kalitesi kesim süresinin 1 dakikayı geçtiği yeni P25 kalitesine göre %75 daha uzun işleme sağlamıştır. Yüksek kesme hızı (420 m/dk) ve takım ömrü ile geliştirilen denge sayesinde verimlilikte artış sağlanır.

Hızlı takım değişimi ile verimlilik artışı

Takımların tutulma ve değiştirilme şekli verimliliği etkileyebilir ve çoğu otomotiv atölyesi, yeni takım tutma teknolojilerinin arıza süresini minimize etmek için sunduğu fırsatları göz önünde bulundurmalıdır.

Hızlı değişim konseptleri, tornalama tezgahlarında verimlilik faktörü olarak dikkate alınmalıdır. İster manuel ister mekanik olsun, bu konseptler çoğu tezgah tipine uygundur ve tezgahın parça üretim süresinde büyük bir fark yaratır. ISO standardı poligon bağlama arabirimleri ile hızlı değişimden faydalanan Coromant Capto®, yüksek hacimli işlemede ölçüm, kurulum ve takım değişim süresini kısaltır ve ek tezgah kesim süresi yaratır. Ayrıca, takım içi kesme sıvısı tezgahın tüm özelliklerinden maksimum hassaslıkta yararlanılmasını sağlar ve basınçlı kesme sıvısı talaş kontrolünü yükselterek talaş boşaltma işlemlerini azaltır, yani daha fazla zaman tasarrufu sağlarsınız.

Sandvik Coromant
Sandvik Coromant, talaşlı imalat sanayisine yönelik kesici takımların, takım çözümlerinin ve imalat bilgisinin  dünya çapında lider tedarikçisidir. Araştırma ve geliştirmeye yapmış olduğu kapsamlı yatırımlarla talaşlı imalata eşsiz yenilikler kazandırmış ve müşterileri ile birlikte yeni verimlilik standartları oluşturmuştur. Bu kazanımları, dünyanın belli başlı otomotiv, havacılık ve enerji imalatçıları ile birlikte çalışarak sağlamaktadır. 8000 çalışanıyla dünyanın 130 ülkesinde sizlerle birliktedir.  Sandvik global endüstriyel grubunun bir parçası olan Sandvik Talaşlı İmalat Çözümleri’nin  bir iş koludur.   
www.sandvik.coromant.com/tr 
Devamını Oku

Dişli Kesici Takımlar

Sandvik Coromant dişli freze ailesini genişletiyor

Yayın Tarihi

on

Düz ve helisel dişli frezelemek için başarılı CoroMill 176 tam profil azdırma frezeleri, daha büyük 9 modül uygulamalarını da kapsayacak şekilde,  Sandvik Coromant tarafından genişletilmektedir.

Sandvik Coromant’ın CoroMill 176, değiştirilebilir kesici uçlu azdırma frezesi, düz ve helisel dişli frezelemek için kesme zamanını %50 azaltıyor.

Sandvik Coromant’ın CoroMill 176, değiştirilebilir kesici uçlu azdırma frezesi, düz ve helisel dişli frezelemek için kesme zamanını %50 azaltıyor.

İlk olarak 18 ay önce tanıtılan CoroMill® 176, önemli ölçüde, geleneksel yüksek hız çeliği (HSS) kesicilere göre kesme hızı uygulamalarını dört kata kadar artırmak suretiyle ve çok sayıda etkin kesici uç sayesinde kesme süresini etkileyici bir şekilde, yüzde elli oranında azaltan,  değiştirilebilir kesici uçlu bir azdırma freze çakısıdır. Kesici, teğetsel olarak monte edilmiş kesici uçlarla, çok parçalı azdırmalar üzerindeki yarı etkin tasarımlarla kıyaslandığında tam etkin bir tasarım sunmaktadır. Dahası, tezgâh bekleme sürelerinin doğru orantılı olarak azalması anlamı taşıyacak şekilde takım ömrü 6 kat daha uzundur. Diğer bir avantajı da HSS takımların yeniden bileme ve kaplama ihtiyacı sebebiyle yakından denetlenmesi gereken, çeşitli takımların satın alınmasını gerektirmesidir.

CoroMill 176 ilk olarak 4-6 modüller için tanıtılmış olmakla beraber kısa zamanda 4-8 modüller ve şimdi de modül 9 dahil edilerek genişletilmiştir (modül; bölüm dairesi çapının diş sayısına bölümüdür). Kaba, yarı ince ve ince talaş uygulamaları için tedarik edilebilen bu yenilikçi takım çeşidi hem azdırma tezgâhları hem de çok amaçlı tezgâhlar/beş-eksenli işleme merkezleri için bir çözüm sunar.

Azdırma frezeler DIN3972-2 ‘ye uygun diş profilleri üretmek için standart karbür kesici uçlarla temin edilebildiği gibi özel profiller için (örneğin; diş başı modifikasyonu, çıkıntı, uç pahı ve uç rahatlatma vb.)  Özel Yapım seçenekleri de tedarik edilebilir. Çok katmanlı kaplamaya sahip GC1030 kesici uç kalitesi, yüksek düzeyde aşınma direnci ve ISO P(çelik) diş frezeleme işlemlerinde kenar hattı tokluğu için takdim edilmektedir.

Bu azdırma frezesi DIN3968 B sınıfına göre kayıtlı olmakla beraber A sınıfı azdırma frezelerden beklenen diş kalitesine oldukça yakın kalitede dişli kalitesi üretir. Kesici uç değişimi hızlı ve kolayken konum tekrarlanabilirliği için modern kamalı bağlama teknolojisi ile yüksek hassasiyet ve kararlılık için çığır açan iLock ara yüz özelliğine de sahiptir.

 Sandvik Coromant hakkında

Sandvik Coromant, talaşlı imalat sanayisine yönelik kesici takımların, takım çözümlerinin ve imalat bilgisinin  dünya çapında lider tedarikçisidir. Araştırma ve geliştirmeye yapmış olduğu kapsamlı yatırımlarla talaşlı imalata eşsiz yenilikler kazandırmış ve müşterileri ile birlikte yeni verimlilik standartları oluşturmuştur. Bu kazanımları, dünyanın belli başlı otomotiv, havacılık ve enerji imalatçıları ile birlikte çalışarak sağlamaktadır. 8000 çalışanıyla dünyanın 130 ülkesinde sizlerle birliktedir.  Sandvik global endüstriyel grubunun bir parçası olan Sandvik Talaşlı İmalat Çözümleri’nin  bir iş koludur.

 

Sandvik Coromant’ın yeni teknoloji ürünleri ve değer zinciri uygulamasını yakından tanımak için  www.sandvik.coromant.com/tr web sitesini mutlaka ziyaret edin.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler